magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

„Chlebom a vínom“
@ Kultúra -> Podujatia      Aug 28 2013 - 10:00 GMT

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie košického samosprávneho kraja, srdečne pozýva dňa 29. 8. 2013 všetkých Trebišovčanov i obyvateľov z jeho okolia na tradičný dožinkový festival, ktorý nesie názov „Chlebom a vínom“. Podujatie sa uskutoční v areáli celého trebišovského kaštieľa ako jedno z TOP podujatí Košického samosprávneho kraja v rámci programu Terra Incognita. Cieľom je ponúknuť miestnym občanom možnosť nielen sa oboznámiť, ale i bližšie spoznať kultúrne tradície zemplínskeho regiónu a taktiež zincsenovať názorné ukážky príbehov, viažucich  sa k festivalovej téme a miestu konania.

Neodškriepiteľnou súčasťou programu tohtoročného podujatia budú bohaté  tanečné i spevácke vystúpenia domácich folklórnych súborov. Predstavia sa i tanečníci s kultúrou indických a írskych tancov. Tvorba ľudových remeselníkov odhalí ako sa kedysi plisovali sukne, tkali koberce, kuli rôzne nástroje, vyrezávali z dreva zaujímavé ornamenty. V priestore dvora múzea bude po celý čas prebiehať výstava poľnohospodárskych strojov. Predvedená bude činnosť, ktorú nemôžete vidieť široko- ďaleko od nás, lebo iba s Múzeom v Trebišove je spätý unikátny ručný spletací stroj z 19. storočia, na ktorom budú chlapi pliesť lano.

Veľkolepý  projekt „Chlebom a vínom“ odštartuje na pódiu pred bránou trebišovského kaštieľa o 11.00 hod. Pokračovať budeme ojedinelým znázornením mlátenia obilia priamo pred očami návštevníkov, následne mletím zrna i samotnou prípravou cesta na chlieb, ktorý si účastníci podujatia budú môcť dokonca sami upiecť. Všetkých prítomných zaiste poteší od 14:00 hodiny zrodenie tokajského vína, ktorého súčasťou bude aj degustácia. Na pravé poludnie sa predvedie Kulinárium, ktoré umožní nazrieť do tradičnej  i súčasnej gastronómie.

Pódium sa naplní  súťažiacimi, ktorí si zmerajú sily v jedení lokší na čas, v odhade množstva zrna v nádobe, v ťahaní vína s lopovom do odmerného valca. Súťažiť sa bude dať o najlepšiu tokajskú lipovinku a v mnohých iných aktivitách. Na našich návštevníkov čakajú automobilové veterány, mini ZOO a pre tých najmladších tu bude jedinečná rozprávková krajina HALIGANDA. V popoludňajších hodinách prebehne odovzdanie štafety Kľučových podujatí programu Terra Incognita mestu Trebišov.

Záverečný  kultúrny program sa bude niesť v réžií vynikajúceho FS ŽELEZIAR, a’capelly FreeVoices. Štvrtkové dožinkové podujatie vyvrcholí piesňami známej alternatívnej prešovskej skupiny  CHIKI LIKI TUA. Projekt však bude pokračovať nasledujúcimi dvomi dňami, ktorých prípravu a organizáciu zabezpečí mesto Trebišov.

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk