magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Pál Frenák o ChaOtice, Košiciach a balete
@ Kultúra -> Tanec a Balet      Sep 25 2013 - 10:52 GMT

Prvá premiéra baletného súboru v novej sezóne, ktorou bude 27. septembra 2013 predstavenie ChaOtica priniesla do Košíc výnimočného umelca. Tanečné divadlo vzniká v réžii a choreografii svetoznámeho francúzsko - maďarského choreografa Pála Frenáka. V rozhovore hovorí nielen o predstavení, ale aj o Košiciach a košickom balete.

Ako sa cítite v Košiciach? Čo hovoríte na mesto, ľudí...

Košice sú inšpirujúce a motivujúce miesto. Tvorba nového diela, stretnutie s novými ľuďmi, nové výzvy a nová energia - to je pre mňa vždy obrovská inšpirácia. Umelec intenzívne pracujúci na novom projekte na baletnej sále, niekoľko hodín denne, za zatvorenými dverami, je ďaleko od bežného života v meste...Preto som ani nemal možnosť zažiť tie „pravé" Košice. Ale na druhej strane ich dokonale spoznávam vďaka ľuďom, s ktorými pracujem, teda prostredníctvom umelcov v divadle, ktorí v Košiciach žijú. Nikdy som nemyslel, že sa toľko naučím o krajine či meste len vďaka práci s umelcami na jednom mieste. Košice sú pre mňa mestom kontrastov, mám úctu k tomu, ako si Košičania vážia svoju minulosť, tradície a bohatstvo, ale musia sa otvoriť, renovovať seba aj prekrásne mesto. Jasné, že je to ťažké, ale zmena otvára nové perspektívy.

Čo hovoríte na košický baletný súbor, s ktorým spolupracujete prvýkrát. Čo by ste im chceli dať práve svojím spôsobom cítenia?

Celý súbor je veľmi dobre technicky pripravený, veľmi dobre ovláda tradície klasickej baletnej školy a je fantasticky súdržný. Ale ja som choreograf, ktorý sa snaží prinútiť tanečníka prekročiť svoje hranice, zmeniť spôsob existencie na javisku, nájsť nové možnosti prejavu. A práve to je preňho výzva, a pre mňa ešte väčšia, ale nie jednoduchá. Skúšam s nimi experiment pre nájdenie niečoho viac organického, živelného, abstraktného, jednoducho nový komplex pohybov. Chcem spoznať mojich tanečníkov, ich osobnosť a individualitu, emócie, spomienky, gestá, aby som im pomohol stotožniť sa s novou inscenáciou. Samozrejme, mám zámer a koncepciu diela, ale nie niečo tradičné, s jasnou štruktúrou, ako to poznáte. Namiesto príbehu na javisku my vytvárame motívy, fragment, sekvencie, ktoré nakoniec postavia tanečný celok. Umelec nielen ako perfektný tanečník, ale ako ľudská bytosť, ktorá ukáže publiku, kým vlastne naozaj je, teda nie len ako sa hýbe a tancuje.

Už názov diela ChaOtica vytvára dojem tajuplnosti. Čo chcete povedať divákovi prostredníctvom tohto diela?

ChaOtica hovorí o krehkých a komplikovaných vzťahoch medzi mužmi a ženami, medzi individualitou a skupinou. Špeciálna biela scenéria symbolizuje večnosť, na druhej strane je signálom, ako ťažko nájsť rovnováhu v živote a vzťahoch. Vždy je to výzva orientovať sa v priestore a v ľuďoch okolo nás. ChaOtica je tiež reflexiou na milióny spôsobov ľudských vzťahov navôkol, na teóriu chaosu a dynamickosť života, silu náhody, ktorá môže zrodiť nové fantastické veci. Ovplyvnila ma tiež filozofia Gillesa Deleuzea, keďže pri tvorbe používame náhodu ako vnútornú logiku a choreografický nástroj. Improvizujeme a vytvárame duetá, sóla, skupinové party, založené na rozdielnych i spoločných pohyboch. Samozrejme nesmú chýbať účelné kostýmy a scéna, napríklad svadobné šaty, obleky. Chceme zdôrazniť, koľkým očakávaniam založených na pohlaviach musíme čeliť a práve symbolom manželstva identifikujeme mužské a ženské stereotypy 21. storočia. Teda ChaOtica nie je jednoduchým príbehom, aj publikum musí prejaviť záujem o dotvorenie diela z jednotlivých fragmentov. Pozývame diváka na cestu, kde nie je jediné riešenie, nie je jediné vysvetlenie, každý si nájde vlastnú verziu cesty von z ChaOticy, podľa vlastného prežitého života.

Zdroj: http://www.sdke.sk/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=80&lang=sk

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk