magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Cesta do budúcnosti vedie cez vzdelanie a kreativitu
@ Kultúra -> Podujatia      Oct 16 2013 - 12:30 GMT

Som tu veľmi rád už po druhýkrát. V Košiciach som videl kombináciu priemyslu, kreativity a kultúry. Aj rómskej,“ vyznal sa Hannes Swoboda, predseda Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente, vo svojom vystúpení na diskusnom večere „Reštart Európy“. Konal sa v priestoroch Kasární/Kultuparku 14. októbra a popri poslankyniach Európskeho parlamentu Monike Smolkovej a Kataríne Neveďalovej, poslancoch NR SR z Košíc, predstaviteľoch kraja i mesta sa na ňom zúčastnili predovšetkým desiatky mladých ľudí. Diskusia v dvoch blokoch, ktorú moderovala Adela Banášová, hľadala spôsoby ako prebudiť potenciál európskej kultúry v podmienkach Slovenskej republiky s osobitným zameraním na východné Slovensko a mesto Košice. Mesto, ktoré je v tomto roku Európskym hlavným mestom kultúry. Alternatívna vízia budúcnosti sa spája predovšetkým s kreativitou, kreatívnym priemyslom s možnosťou vytvárania pracovných príležitostí a vzdelávaním mladých s perspektívou ich uplatnenia na trhu práce. „Ide o to, aby sme mladej generácii poskytli budúcnosť,“ povedal líder socialistov a demokratov v Európskom parlamente H. Swoboda.

Práve na prepojenie vzdelávania a praxe najmä mladých Rómov bol zameraný sprievodný program jednodňovej návštevy Hanessa Swobodu v Košiciach. V sprievode poslankýň Európskeho parlamentu Moniky Smolkovej a Kataríny Neveďalovej navštívil Strednú odbornú školu technickú na Kukučínovej ulici, ktorá sa úspešne zameriava na odborné technické vzdelávanie v oblasti stavebníctva, strojárstva, drevárstva, nábytkárstva a služieb a využíva pri tom rôzne granty. Jej špecifikom je 11 elokokovaných tried na piatich vysunutých pracoviskách v Družstevnej pri Hornáde, v Kecerovciach, na Luníku IX, vo Veľkej Ide a v Šarišských Bohdanovciach. V nich získava vzdelanie i praktické zručnosti väčšina žiakov - Rómov, ktorí tvoria až tretinu zo všetkých žiakov tejto školy. H. Swobodu potešila informácia o uznesení vlády SR na jej októbrovom výjazdovom zasadnutí v Košiciach o pridelení finančných prostriedkov vo výške 5 000 € na činnosť elokovaného pracoviska tejto školy na Luníku IX. Budú použité na nákup náradia, učebných pomôcok a didaktickej techniky pre žiakov I. a II. ročníka zaradených do učebných odborov stavebná výroba a výroba konfekcie. Dobré vzdelanie a získavanie skúseností sú pre mladých Rómov na Slovensku tým najlepším spôsobom, ako sa úspešne integrovať.

Cestou do U.S. Steel, kde si poslanci EP pozreli pozinkovňu, najmodernejšiu prevádzku, a oboznámili sa s projektom začleňovania Rómov do pracovného procesu a jeho konkrétnymi výsledkami, si Haness Swoboda pozrel už mediálne známy múr na Luniku VIII. „Nie som nadšený, lebo múry rozdeľujú. Ale som rád, že som ho videl na vlastné oči, lebo niektoré európske médiá to popisovali tak, že múr vedie pomaly cez celé mesto. Ale tak to nie je,“ povedal neskôr na tlačovej konferencii.

Líder socialistov a demokratov v Európskom parlamente sa stretol aj s predstaviteľmi Rómskej tlačovej agentúry, samosprávy na Luniku IX a rómskych neziskových organizácií. Súčasťou jeho programu bola tiež návšteva T-systems, firmy, ktorá zamestnáva najviac vysokoškolsky vzdelaných mladých ľudí.       

Ako sa vyjadril pred košickými novinármi, nie každý rád vidí, ak sa uprednostňuje nejaká etnická skupina. Je ešte veľa predsudkov na jednej i druhej strane, ktoré sa odstraňujú veľmi dlho. Odstránenie vzájomných predsudkov je jednou zo základných podmienok sociálnej inklúzie marginalizovaných rómskych komunít. Nejde pritom o nové privilégiá, ale o rovnaké štartovacie podmienky. Na ich vytvorenie vyčleňuje Európska únia značné finančné prostriedky.

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk