magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Iniciátor celosvetového hnutia „Dáždnikmi za mier“ vystavuje u nás
@ Kultúra -> Výtvarné umenie      Oct 27 2013 - 10:34 GMT

Dominikánsky konvent v Košiciach pozýva na výstavu amerického umelca Matta Lamba. Záštitu nad podujatím prevzala poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Smolková. Vernisáž sa uskutoční v pondelok 28. októbra 2013 o 19:00 hod. v priestoroch Dominikánskeho kultúrneho centra Veritas. (Dominikánske námestie č. 8, Košice) Kurátorom výstavy je Viktor Jasaň. Ide o prvú výstavu po veľkorysej rekonštrukcii priestoru, ktorý získal nové expozičné plochy. Návštevníka v nich čaká vyše šesťdesiat diel.

Matt Lamb (* 7. apríla 1932 v Chicagu; † 18. februára 2012 tamtiež) bol írsko-americký maliar a mierový aktivista.

Narodil sa ako syn chicagského pohrebného podnikateľa  írskeho pôvodu. Ako 18-ročný sa stal partnerom vo firme, ktorú chytro premenil na reťazec prominentných pohrebných ústavov po celej krajine. V roku 1954 si vzal Rosemarie Grahamovú, s ktorou majú spolu štyri deti. V neskorej štyridsiatke mu diagnostikovali infekčnú mononukleózu s chronickým zápalom a sarkodiózou pečene. Opakované testy ukázali, že mu smrteľnú chorobu buď falošne diagnostikovali alebo sa zázračne vyliečil. V roku 1986 svoj podnik predal a zriadil si v Chicagu prvý maliarsky ateliér.

Lamb sa rozhodol svoj zvyšujúci čas využiť, aby výtvarnou tvorbou šíril mierové posolstvo, znášanlivosť, nádej, komunikáciu a lásku medzi ľuďmi. V roku 1988 si zariadil dva ďalšie ateliéry na Floride a v 1990 na farme vo Wisconsine.

Lamb sa roku 1994 stal predsedom výtvarných mecenášov  Vatikánskych múzeí zo Stredozápadu a riaditeľom Nadácie Vatikánskych múzeí v New York City. V tom istom roku si obstaral v sárskom Tünsdorfe, súčasti Mettlachu, štvrtý ateliér, v roku 2000  piaty v Paríži. 
 
Dáždnikmi za mier

V roku 2001 založil v reakcii na teroristické útoky z 11. septembra 2001 v USA projekt "The Lamb Umbrellas for Peace". Začal sa trojdňovým workshopom vo Washingtone D.C. pre 38 detí, ktoré pri útoku prišli o oboch rodičov. Deti si samy zvolili dáždniky ako prostriedok, kde farbami vyjadrili svoje pocity a nádeje. Workshop sa zakončil sprievodom, pri ktorom deti niesli svoje dáždniky, neskôr vystavené v americkom Kongrese. Idea sa rýchlo ujala ako jeden z najväčších detských mierových projektov všetkých čias.

V roku 2003 sa Lambov zámer rozšíril do Európy a Dáždniky za mier predstavili v Európskom Parlamente v Štrasburgu, v nemeckom Bundestagu a v oboch komorách  britského parlamentu. Odvtedy na celom svete ich pomaľovalo 400.000 detív 29 krajinách, ako napríklad: Argentína, Austrália, Rakúsko, Belgicko, Brazília, Kanada, Česká Republika, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Írsko, Taliansko, Izrael/Palestína, Japonsko, Litva, Luxemburg, Panama, Filipíny, Poľsko, Slovinsko, Rusko, Singapur, Španielsko, Spojené kráľovstvo, USA, Thaisko a Vietnam.

V roku 2003 Matt Lamb vytvoril vo farskom kostole Sv. Martina v sárskom Tünsdorfe mierovú kaplnku Regina-Pacis - Panna Mária Kráľovná mieru, ktorá svojimi 120 štvorcovými metrami pomaľovanej plochy predstavuje jednu z najimpozantnejších nástenných malieb Európy a získala aj zápis do medzinárodného sprievodcu Guide Michelin. V Tünsdorfe sa nachádza taktiež „Matt Lamb Center Of Modern Art“, ktoré prezentuje umelca a jeho dielo. 
V roku 2005 sa stal oficiálnym umelcom európskeho kultúrneho hlavného mesta Corku v Írsku. 
V roku 2007 objavil durýnsky dedinský kostolík Bergern pri Weimare a na jar 2008 jeho 130 štvorcových metrov pokryl výjavmi z Ježišovho života. Podobne využil v rovnakom roku bazén postavený sovietmi v petrohradskom luteránskom kostole sv. Petra a Pavla. Navyše s nemeckým kultúrnym politikom Hubertom Rohdem založil Schengenskú mierovú nadáciu. 
Vystavoval napríklad v Sixtínskej kaplnke, Westminsterskej katedrále pri Millennium projekte, v barcelonskom Picassovom múzeu, Centre Miró v Mont-roig del Camp, v petrohradskej Ermitáži.

Matt Lamb zomrel 18. februára 2012 vo veku 79 rokov v Chicagu na následky pľúcneho ochorenia.

 

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk