magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Spoznáte hudbu novej chuti z celého sveta
@ Kultúra -> Koncerty      Nov 03 2013 - 16:45 GMT

Od 4. do 7. novembra sa Košice premenia na centrum súčasnej vážnej hudby. 90 rokov festivalu ISCM World New Music Days 2013 oslávime v priestoroch Domu umenia, Kasární/Kulturpark a Kunsthalle/Hale umenia Košice. Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na niekoľko výnimočných koncertov.

Súčasná hudba zaznie aj v interpretácii detí, ktoré festival otvoria v Dome umenia Košice (4. 11.). Bude to neopakovateľný zážitok. Prvý večer uzatvorí vystúpenie súboru Quasars ensemble, ktorý sa od svojho založenia v roku 2008 rýchlo vyprofiloval na jeden z najaktívnejších a najznámejších slovenských súborov. Teleso vystúpi ako rezidenčný súbor v Kasárňach/Kulturparku.

Druhý festivalový deň sa uskutoční v Kasárňach/Kulturparku (5. 11.). Predstaví sa výnimočné české sláčikové Fama Quartet a slovenská interpretačná špička - klaviristka Daniela Varínska a akordeonista Peter Katina. Večer bude pokračovať originálnym spojením dvoch súborov súčasnej hudby - slovenského VENI ensemble a maďarského THReNSeMBle pod taktovkou skladateľa a dirigenta Balázsa Horvátha.

Streda (6. 11.) bude v znamení klavíra a študentskej dravosti. Klavírne duo Nory a Mikiho Škutovcov ponúkne v Dome umenia okrem iného aj zvukovo a technicky úchvatné dielo holandského umelca Petra Adriaansza, ktoré využíva “nástroj” E-bow (elektronický sláčik) známy zo skladieb rockových kapiel. Študentský súbor VENI ACADEMY pod vedením dirigenta Mariána Lejavu uvedie strhujúcu tvorbu Louisa Andriessena, Martina Burlasa a slovenské premiéry skladateľov Krešimira Seletkoviæa a Alexisa Porfiriadisa. Nočný recitál belgického klaviristu Daana Vandewalle priblíži diela významných skladateľov hudby 20. a 21. storočia. Oba koncerty sa uskutočnia v Kunstahalle/Hale umenia Košice

Počas záverečného festivalového dňa (7. 11.) dostane priestor Milan Paľa - špičkový huslista a violista známy pre svoju vášeň a originálne podanie hudby. Na jeho koncerte v Kasárňach/Kulturparku zaujmú aj diela napísané pre ozvučené husle a elektroniku. Rok 2013 je rokom Igora Stravinského. Na záverečnom koncerte zaznie jeho prelomové dielo z roklu 1913, Svätenie jari v podaní Štátnej filharmónie Košice a dirigenta Mariána Lejavu.

Festival, ktorý sa koná pod záštitou ministra kultúry Mareka Maďariča, bude pokračovať v Bratislave a vo Viedni. Bude na ňom prezentovaná hudba 153 skladateľov z 56 krajín sveta, zaznie 20 svetových a niekoľko desiatok slovenských premiér. Hosťami festivalu budú umelci z celého sveta.

Ako prvý festival vážnej hudby na Slovensku ponúka ISCM World New Music Days aj bezplatnú aplikáciu pre smartfóny, ktorá obsahuje kompletné informácie o podujatí. Vstupenky na festival sú v predpredaji v sieťach Ticketportal a Tixy. Na mimoriadny koncert festivalu “Contrary Motion”, detský koncert “Portréty” a koncert študentov konzervatória “Conservatory Ensemble” je vstup voľný.

Informácie o festivale:

www.hudbanovejchuti.sk

www.facebook.com/hudbanovejchuti
 


Predpredaj vstupeniek:
www.ticketportal.sk
www.tixy.sk
 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk