magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Cesta do neznáma prinesie témy a formy „na hrane“
@ Kultúra -> Podujatia      Nov 14 2013 - 09:34 GMT

V Košiciach sa začal tretí ročník multikultúrneho festivalu Cesta do neznáma plného kontroverzie. V rámci neho uvidíte predstavenie, ktoré svojim nekompromisným pohľadom na starobu, neobíde ani intímnu sféru života seniorov, multimediálnu výstavu kontroverzného francúzskeho fotografa  Antoina d´Agatu, venujúcemu sa emigrantom alebo aj odvážne hudobno-tanečné predstavenie s prvkami opery, baletu a súčasného tanca. Festivalové cestovanie si môžete užiť do 15. novembra, ale výstavy ostanú sprístupnené aj po skončení podujatia.

Cesta do neznáma sa umeleckou formou venuje sociálnym a komunitným témam. Bude vyvrcholením predchádzajúcich piatich cyklov, ktoré sa zaoberali tematikou utečencov, rómskej komunity, väzňov, závislých a hendikepovaných ľudí. Cieľom je podporovať aktivity, zamerané na spoluprácu umelcov s obyvateľmi v znevýhodnených komunitách.

Počas štyroch dní sa budeme venovať témam - väzni, dôchodcovia, Rómovia a migranti. Program zahàňa štyri výstavy a dve divadelné predstavenia.

Prvou výstavou, ktorú spoločne otvoríme, bude Prelínanie. Autori prinášajú svoj pohľad na prepájanie dvoch svetov, rozdelených väzenským múrom. „Okrem fotografií a sérií, ktoré vznikli počas doterajších aktivít vzdelávania, predstavíme formou projekcií aj niektoré filmy našich zahraničných partnerov a fotografie,“ hovorí Pavel Maria Smejkal zo združenia PhotoART Centrum.

Na tému seniorov sa s výstavou Von z kruhu predstaví komunitná umelkyňa ¼udmila Horňáková, ktorá pracuje so seniormi na Furči už od októbra 2012. Čaká vás aj divadelná inscenácia EDGE od Petry Tejnorovej. Je sondou do života ľudí nad 60 rokov, ktorí v rôznych rolách pôsobili v divadelnom a tanečnom prostredí. Ide o predstavenie na pomedzí fikcie a dokumentu, v ktorom chcú ľudia v zrelom veku ukázať mladým svoj nekompromisný pohľad na starobu. Na javisku preberú tabuizované témy spojené so starnutím, premenou sexuality a vnímania vlastného tela či samoty.

K téme sociálneho vylúčenia Rómov bude vo Výmenníku Štítová pristavený Karavan plný animácií, fotografií, kresieb a filmov, ktoré vytvorili mladí Rómovia počas tohto leta. Návštevníci si budú tiež môcť kúpiť pohľadnicu s motívom aktivít, ktoré títo mladí ľudia vykonávali počas workshopov.

Program zakončí v piatok výstava fotografií Odysseia francúzskeho umelca Antoina d´Agatu a vyvrcholením festivalu bude hudobno-tanečné predstavenie Equinoxe, vytvorené na motívy románov Franza Kafku „Amerika“ a „Zámok“, ktoré vzniklo v medzinárodnej divadelnej koprodukcii Slovenska, Maďarska, Francúzska a Mexika.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk