magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013
@ Kultúra -> Podujatia      Dec 11 2013 - 05:56 GMT

Kalendárny rok sa končí, ale nie kultúrny. Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013 si vybudovalo svoju pozíciu a zapísalo sa do kultúrnej mapy Európy. Projekt zostáva v Košiciach naďalej žiť. Naštartovaný proces sa nezastaví. To iba žezlo, ktoré Košice držali pevne v rukách počas celého roka spolu s francúzskym mestom Marseille, teraz odovzdajú dvom ďalším mestám. Na rade sú švédska Umea a lotyšská Riga, ktoré sa budú hrdiť prestížnym titulom EHMK 2014.

V Košiciach zostávajú rozostavané základy, na ktoré sa bude ďalej stavať. Bol to len prvý krok na ceste za naplnením posolstva, že kultúra a umenie sú a budú neoddeliteľnou súčasťou tohto mesta. Košice už nie sú neznámou kultúrnou destináciou. Záverečný ceremoniál, ktorý sa uskutoční v dňoch 11. – 14. decembra, bude iba rozlúčkou s úspešným rokom, ale pokračovaním toho, čo sa tu vybudovalo.

Košice zaznamenali obrovský boom, čo sa týka premeny kultúrnej infraštruktúry. Vznikli zariadenia úplne nového typu ako Kunsthalle/Hala umenia, Kasárne/Kulturpark a SPOTs, ale uskutočnili sa aj rekonštrukcie existujúcich tradičných kultúrnych inštitúcií v meste,“ hodnotí význam a dosah titulu riaditeľ neziskovej organizácie Košice 2013 Ján Sudzina. Zároveň obyvateľov mesta Košice, regiónu a celého Slovenska pozýva na množstvo kultúrnych podujatí, ktoré sa pripravujú na budúci rok. Mesto prešlo podľa neho hlbokými transformačnými procesmi, čo možno dokážeme oceniť neskôr, hlavne ich dosah nielen na kultúru, ale aj na ekonomiku mesta a regiónu.

Umelecký riaditeľ n. o. Košice 2013 Vladimír Beskid vidí veľký úspech projektu EHMK v tom, že boli dokončené všetky investičné projekty a vytvorila sa nová platforma pre komunikáciu v širšom európskom priestore a pre zapojenie aj domácich komunitných projektov v rámci SPOTs. „Projekt priniesol nové, inovatívne formy a festivaly. Najväčším úspechom bude, keď budú v budúcnosti pokračovať také formáty ako Sound City Days, Biela noc, USE THE CITY, New Dance Days, Trienále súčasného umenia a ďalšie naštartované projekty.“

Stimulovali sa určité energetické body na kultúrnej mape Európy a je dôležité v tom pokračovať,“ dodal umelecký šéf projektu EHMK Košice 2013. „Zárukou pokračovania rozbehnutých modelov je príspevková organizácia K-13 – Košické kultúrne centrá (Kunsthalle/Hala umenia, Kasárne/Kulturpark, SPOTs, Amfiteáter), ktorá bude projekt EHMK ďalej zastrešovať a rozvíjať.“

Záverečný ceremoniál bude o bohatom kultúrnom programe vo všetkých kultúrnych inštitúciách a v uliciach mesta počas niekoľkých dní. Vyvrcholením budú koncert Dve v jednom (Dve mestá na jednom pódiu), ktorý ponúkne nečakané a atraktívne spojenia známych umelcov zo Slovenska a francúzskeho „kultúrneho dvojčaťa“- mesta Marseille, premiéra opery „66 sezón“, koncert Svetlo porozumenia, výstava výtvarných diel a dokumentov z obdobia 20. rokov minulého storočia Košická moderna a mnoho ďalších akcií (60 podujatí).

Záujem o dianie a podujatia v rámci projektu EHMK Košice 2013 bol zo strany verejnosti obrovský, o čom svedčia nasledujúce čísla. Za 11 mesiacov tohto roka zaznamenal webový portál Košice 2013 – 638 100 návštev, ktoré vykonalo 386 588 návštevníkov zo 172 krajín všetkých kontinentov. Celkovo si prezreli 1 683 494 stránok. Najzaujímavejší pre nich bol Otvárací ceremoniál s 202 427 návštevami 136 145 návštevníkov, ktorí si prehliadli 668 390 stránok. Za 5 rokov trvania projektu (od 1. 1. 2008 do 30. 11. 2013) mal portál 1 213 461 návštev, na ktorý sa preklikalo 685 934 ľudí zo 182 krajín sveta. Pozreli si 3 466 188 stránok.

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606