magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Zlatý Amos 2014
@ Aktuálne -> Školstvo      Feb 17 2014 - 05:01 GMT

Múdri ľudia už dávno vymysleli a história to potvrdzuje, že čím je vyššia kvalita výchovy a vzdelávania, tým je vyššia úroveň krajiny a jej občanov. Predchádzajúcich sedem ročníkov ankety zaznamenalo veľký úspech a televízny záznam z akcie bol 2x odvysielaný v RTVS. Anketa v tomto roku vyvrcholí galavečerom 5. mája 2014 v Historickej radnici Košiciach.

Organizátori ankety sa snažia udeľovať nie len hlavné ocenenie pre učiteľa – Zlatého Amosa, ktorým je šek v hodnote 3500 €, ale ocenení sú aj žiaci, školy a pedagógovia na ktorých sa oplatí spomínať. Od roku špeciálne oceňujeme aj najobľúbenejšieho učiteľa fyziky, chémie a matematiky -  cenou spoločnosti Slovnaft. Od roku 2013 je udeľovaná aj Cena Jána Gašperana, je to nové ocenenie na počesť zakladateľa ankety v Slovenskej republike, ktorý nás v roku 2012 opustil. Ďalšie ocenenia: Amos sympaťák – hlasovanie na internete bude prebiehať od 15.2.2014 do 31.3.2014 – učiteľ, ktorý vyhrá získa 1000 eurový šek, Zlatá škola – najviac prihlaásených učiteľov zo školy získa tiež 1000 eur. Najlepší príbeh získa 200 eur. No a tí, čo budú hlasovať získavajú 100 eur.

V tomto ročníku sme dostali presne taký istý počet prihlášok ako minulý rok a to 77. Je to zvláštne...  Prihlášky máme zo všetkých krajov: Bratislavský – 6, Banskobystrický – 9, Košický – 28, Nitriansky – 3, Prešovský – 7, Trenčiansky – 4, Trnavský – 4, Žilinský – 16.

Pred celoslovenským kolom absolvujú postupujúci sústredenie v Košiciach, kde sa dozvedia, čo ich v semifinálovom kole čaká. Vyžrebujú  si voľnú disciplínu, ktorú každý rok učitelia spolu so svojimi žiakmi zvládajú vynikajúco. Na výber majú rôzne žánre: zvykoslovie, rozprávku, horor, science fiction, western, muzikál, legendu, bájku, detektívku, cestopisný príbeh... Do celoslovenského kola postúpi 16 učiteľov.

Krátka štatistika:

muži – 21

ženy – 56

učitelia zo strednej školy – 48

učitelia zo základnej školy – 29

počet zapojených žiakov  - 3653

Zvláštnosti:

máme navrhnutých 5 riaditeľov škôl  To musí byť super vedenie 

Kategória naj učiteľ chémie, fyziky a matematiky je kategória určená pre študentov - vysokoškolákov. Táto cena je udeľovaná spoločnosťou Slovnaft, ktorá oceňuje učiteľov sumou 1000 Eur. Vysokoškoláci majú možnosť poďakovať svojim bývalým učiteľom touto formou. Tvárou a moderátorom ankety je Igor Timko zo skupiny No name. 60 minútový záznam z finálového večera odvysiela verejnoprávna RTVS.

 

Prihlášky (príbehy a charakteristiky) uverejnené na web stránke:

http://www.zlatyamos.sk/prihlasky/a2014/prihlaska-2014/

 

Hlavný organizátor ankety – OZ ADEVYK

Hlavný partner ankety: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

Spoluorganizátor ankety: Košický samosprávny kraj

 

Renáta Vadásyová
 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606