magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Staromestské divadlo Košice oslávi 15. ročné jubileum
@ Kultúra -> Divadlo      Feb 20 2014 - 03:02 GMT

Pri tejto príležitosti ponesie od soboty 22. februára 2014 aj meno svojho zakladateľa Petra Raševa. Ako povedala súčasná riaditeľka divadla a zároveň životná partnerka predčasne zosnulého herca Ľuba Blaškovičová, tento krok je logickým vyvrcholením uznania toho, čo Peter Rašev pre košickú kultúru znamenal.

Staromestské divadlo vzniklo ako protest proti nezmyselnému spojeniu košického Štátneho divadla a DJZ v Prešove v roku 1996 - spojením dvoch umeleckých agentúr: Petra Raševa a Niny Rašiovej. A keďže tí, ktorí ho pokladali za nezmyselné, boli nútení z tohto zlepenca odísť, tí , pre ktorých tieto dosky znamenali nielen svet, ale celý ich život: založili vlastné, non –profitné, profesionálne divadlo,“ hovorí o vzniku divadla Blaškovičová.

Divadlo počas svojej existencie uviedlo viacero zaujímavých titulov, organizovalo 10. ročníkov festivalu Európskych nezávislých  divadiel, okrem roku 2008. „Ten rok bol pre Staromestské divadlo ťažký . Peter odišiel na druhú stranu  - a v tom roku sa festival nekonal. Ale zanechal po sebe hru, ktorú sme inscenovali a otvárali tak posledný 10. festival.  Jeho letnú časť teda otvorilo Sanatórium Petra Raševa,“ spomína Blaškovičová.

Divadlo bez stálej scény v súčasnosti nehrá, jeho najväčším projektom sú čoraz  populárnejšie Imaginácie. Ľuba  Blaškovičová  je  ich  autorkou, managerkou aj režisérkou. „Vedela som, že sa púšťam do hotového šialenstva  – ale našla som u mnohých ľudí  úžasnú podporu – a časom aj silný umelecký team. Aj keď naša rodinná tvorivá  atmosféra pred každým veľkým projektom vydala nielen za taliansku rodinu, ale celú dedinu a nervy praskali každým dňom, dodnes to so mnou všetci vydržali“, dodáva s úsmevom.  

Vyznáva sa zo spomienok na najbližšieho človeka, principála  Staromestského  divadla, ktorý v ňom hral a režíroval. „Bol to skvelý a všestranný herec, milovník bonmotov a čierneho humoru. I keď som väčšinu organizačných a praktických vecí riešila ja, on bol tou „umeleckou dušou„ on lietal kdesi v časopriestore a najradšej mimo reality, ktorá ho ťažila. Verím, že si všetci želáme, aby nielen na fotografiách navždy zostal súčasťou Staromestského divadla,“ dodáva Blaškovičová.

Projekty  pre dospelých, ktoré uviedlo Staromestské divadlo:

politický kabaret  „Zamatový Mat„

paródia na Nežnú revolúciu „Ovce, moje, ovce„

tanečná fantázia „Apokalypsa“

volebná agitka “Na jednom lane„ / autorská hra P. Raševa /

komédia „Rómeo a Júlia ...po 30-tich rokoch“

čierna komédia „Caranténa“  / autorská hra P. Raševa /

Sanatórium alebo ako prežiť reality show...?“ / autorská hra P. Raševa /

Ja a Ja“  hudobná fantázia s výškovou akrobaciou / autorská hra K. Raševovej /

-47 000 divákov

1.-10. ročník Festivalu Európskych nezávislých divadiel: 195 produkcii, 68 súborov zo 16 krajín sveta v 9 mestách – 44 000 divákov

IMAGINÁCIE   plenérový site- specific projekt: 4. ročníky ,19 predstavení v 4 mestách, stovky umelcov   -   72 000 divákov

SPOLU: 495 produkcií, 166 000 divákov

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606