magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Premiéra na Malej scéne ŠD
@ Kultúra -> Divadlo      Mar 27 2014 - 10:41 GMT

Zábavná, chvíľami trochu trpkú komédia zo súčasnosti pribudne do repertoáru činoherného súboru v piatok 28. marca. Premiéru na zrekonštruovanej Malej scéne ŠD bude mať hra mladého poľského dramatika Michala Walczaka Amazónia. Autor sa v nej venuje svojej obľúbenej téme partnerských vzťahov a tentokrát načrel do prostredia hercov

Mladý herecký pár je postavený pred dilemu, či robiť naozajstné, "veľké umenie" v divadle, alebo či sa "ušpiniť" napr. prácou v televíznom seriáli. Autor v hre ironizuje nielen stupiditu seriálov a ich primitivnych zápletiek a dialógov, úroveň hercov a režisérov, ale aj druhú stranu prívržencov "veľkého umenia", ktorí častokrát ani len netušia, ako by to "pravé" umenie malo vyzerať a upadajú zase do iných klišé.

Ako hovorí režisérka predstavenia Zoja Zupková, v inscenácii sa nepokúša hľadať nejaké zásadné odpovede na tento večný spor. „Skôr si tie odpovede bude musieť hľadať divák sám. Aj naši herci riešia v prestávkach skúšok telefonáty s ponukami do seriálov a tak je to aj pre nich veľmi aktuálna téma. Aj oni sami riešia tie isté problémy, ktoré sa objavujú v inscenácii. Problémy, ktoré sú existenčné," dodáva Zupková, ktorá je zároveň aj autorkou scény. Walczakov text pre potreby košickej inscenácie preložila Miachela Zakuťanská, ktorá vo svojich divadelných hrách používa podľa Zupkovej podobnú poetiku ako Walczak a tak jej bol aj preklad textu veľmi blízky.

Walczakova komédia, ktorá mala premiéru v roku 2011, sa už úspešne uvádza vo viacerých európskych divadlách. Svoju premiéru mala v Čechách, v Bratislave, ale aj v bieloruskom Minsku. Samotný autor napriek svojmu mladému veku napísal už tri desiatky divadelných textov, ktoré vo veľkej miere reflektujú jeho osobné skúsenosti. Potvrdzuje to aj Zupková. „Walczak je zaujímavý tým, že si dokáže vysmievať sa sám zo seba a tým je jeho humor výnimočný," hovorí Zupková. Hra o tom, ako rozdielna cesta v kariére zamotá partnerský vzťah dvoch mladých hercov ponúka zaujímavé herecké príležitosti pre mladých členov súboru. V hlavných postavách sa predstavia František Balog a Lívia Dujavová, v predstavení diváci uvidia aj Tomáša Dira, Tatianu Polákovú, Andreja Palka, Juraja Zetyáka a ¼uba Záhona. Kostýmy navrhla Diana Strauszová, hudbou prispeje Marián Čekovský a o pohyby hercov sa postará Libuša Bachratá.

 

Zdroj: http://www.sdke.sk/

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk