magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košická Immaculata bude modrá
@ Aktuálne -> Zdravie      Mar 31 2014 - 10:16 GMT

Mesto Košice sa pri príležitosti svetového dňa povedomia o autizme zapojí do medzinárodnej kampane Light It Up Blue! („Vysvieťte to na modro!“). Iniciatívu podporíme vysvietením dominanty Hlavnej ulice - súsošia morového stĺpu, modrou farbou v noci z 1. na 2. apríla. Košice sa týmto symbolickým gestom pripájajú k ďalším slovenským mestám i svetovým metropolám, ktoré v tento deň spoločne vyjadria solidárnosť a záujem o budovanie povedomia o autizme.

Kampaň „Vysvieťte to na modro!“ na Slovensku iniciuje Nadácia LINAJE inšpirovaná americkou organizáciou Autism Speaks, ktorá je celosvetovo najväčšou inštitúciou zaoberajúcou sa budovaním povedomia o autizme. Už niekoľko rokov šíri osvetu v rôznych krajinách sveta prostredníctvom modrého nasvietenia významných dominánt a pamätihodností s cieľom upriamiť pozornosť verejnosti na problematiku tohto najvýraznejšie expandujúceho vývinového ochorenia, ktoré v súčasnosti ovplyvňuje až 67 miliónov ľudí na celom svete.

V roku 2007 bol 2. apríl vyhlásený Organizáciou spojených národov za Svetový deň povedomia o autizme. Už sedem rokov sa k myšlienke informovať o ochorení pripájajú ľudia z rôznych krajín sveta. „Som rád, že sa Košice zapoja do tejto iniciatívy a modrým svetlom dáme najavo, že nám problematika autizmu nie je ľahostajná,“ vyjadril podporu myšlienke primátor mesta Richard Raši.

Svetový deň informovanosti o autizme si pripomenú aj pedagógovia a žiaci Spojenej školy na Vojenskej ulici č. 13 v Košiciach v rámci organizačnej zložky Základnej školy pre žiakov s autizmom. Pri tejto príležitosti organizujú výstavu „Svet autizmu,“ v rámci ktorej predstavia cestu dieťaťa s autizmom od rannej intervencie až po ukončenie prípravy na povolanie. Výstavu obohatí fotodokumentácia zo života školy a vernisáž výtvarných prác jej žiakov. Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční 3. 4. 2014 o 10.00 hod. vo vestibule Magistrátu mesta Košice. Sprievodnými aktivitami bude 14. 4. 2014 v čase od 8.00 – 12.00 hod. Deň otvorených dverí ZŠ pre žiakov s autizmom na Charkovskej ulici č. 1, v Košiciach a seminár „Rozvoj hry u detí s autizmom,“ ktorý sa uskutoční 24. 4. 2014 v priestoroch  Spojenej školy na Vojenskej ulici v čase od 09.00 hod. do 12.00 hod.


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606