magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V predstavení SOLITUDO nikto nezostane sám
@ Kultúra -> Divadlo      Apr 02 2014 - 10:32 GMT

O brutálnej satire, o samote, kríze morálky, hodnôt a vzťahov v spoločnosti je predstavenie SOLITUDO v podaní trnavského Divadla DISK, ktoré sa predstaví košickému publiku už tento piatok, 4. apríla, v Kasárňach/Kulturparku.

Od 19. hodiny sa v divadelnej sále odohrá príbeh v naštudovaní mladých hercov súboru, ktorý sa pokúsi spoznať a zmapovať situáciu, v ktorej sa človek často ocitá – samotu. Pre niekoho je bolesťou, pre niekoho vykúpením. Sám môže byť človek na opustenom ostrove, ale aj uprostred ľudí. Samota môže spôsobiť psychickú traumu, ale aj regenerovať vnútro človeka. Rôzne pohľady na samotu sa herci pokúsia vyjadriť dynamickými výstupmi, veľmi často s komickým až groteskným akcentom.


Život sa s človekom nemazná. Sú chvíle, a je ich veľa, keď musí zatnúť zuby a skloniť hlavu. Veľa ústrkov a kopancov som musel zniesť vo svojom živote. Často som sa musel skloniť až do prachu. A dusil som sa. Bol som ponižovaný zo všetkých strán. Ale vždy som dokázal zdvihnúť hlavu a ísť ďalej,” hovorí režisér Blaho Uhlár.

V predstavení, ktoré sprevádza hudba Jozefa Belicu a skladby iných autorov, účinkujú: Monika Babicová, Milan Brežák, Jozef Belica, Daniel Duban, Missi Chudá, Braňo Mosný, Ján Rampák, Betka Sersenová a Peter Tilajčík vo výstupoch O sole mio, Tak zajtra, Rodinka, Aquabella, Batman, Don Juan, Otec a dcéra, Škriatok, Hot dog, Zamyslenie, Čo si varila a Something, Stupid, Autobus, Mrcina.

Divadelný súbor Kopánka (DISK) Trnava začal svoju činnosť v roku 1955 klasickým inscenovaním divadelných hier slovenských i svetových dramatikov. Zásadná premena nastala v roku l987, keď do súboru prišiel nový umelecký vedúci a režisér Blaho Uhlár. DISK začal robiť autorské divadlo a stal sa jedným z priekopníkov nového smeru v slovenskom divadle – “polytematickej dekompozície”. V tom čase bol súbor mimoriadne úspešný a zúčastňoval sa na celoslovenských prehliadkach najvyššej úrovne. Získal cenu ministra kultúry Tvorivý čin roka a na celoštátnej prehliadke v Hronove v Českej republike Hlavnú cenu za inscenáciu s názvom „A čo?“.

Trinásť rokov viedol divadelný súbor DISK režisér Dušan Vicen, ktorý nadviazal na štýl tvorby a naďalej žal úspechy. Návrat Blaha Uhlára znamenal vybudovanie Divadelného štúdia DISK a vytvorenie radu inscenácií ako Výhľad, Plazenie, Nádych, Ponor, Polylóg (Tok času), Solitudo či najnovšia Opulentná sviňa s premiérou na sklonku minulého roka, s výbornou odozvou u divákov i odbornej verejnosti s mnohými oceneniami.

V súčasnosti sa činnosť divadelného súboru zameriava na hľadanie nových postupov divadelnej tvorby, obsahovo zameranej na súčasnosť s cieľom aktívneho zapojenia diváka nielen do jej reflexie, ale aj do utvárania si vlastných stanovísk k umeleckým prostriedkom stvárnených antagonizmov súčasnosti. Svojou tvorbou sa pokúša u diváka odblokovať potenciálnu energiu, ktorú v sebe netuší a týmto impulzom u neho inšpirovať chuť a schopnosť uvoľnenia pocitových poryvov. V konečnom dôsledku i netušenej schopnosti formovať postrehy a vlastné názory a nie pasívne prijímať názory iných.

Súbor počas svojej 58-ročnej nepretržitej činnosti uviedol 67 premiér. Zúčastnil sa na 193 rôznych festivaloch a celkovo odohral viac ako 1 000 predstavení inscenácií svetovej a slovenskej klasiky, ako aj vlastnej autorskej tvorby. So svojimi inscenáciami sa prezentoval na 21 festivaloch so zahraničnou účasťou na Slovensku a 31 festivaloch v zahraničí v 8 krajinách sveta (Rusko, Česká republika, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko, Brazília, Nemecko, Francúzsko), na ktorých získal viaceré ocenenia. Na vrcholnej celoštátnej prehliadke Scénická žatva v Martine sa DISK zúčastnil 15-krát s tromi cenami Tvorivý čin roka.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk