magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Svätý otec dostane od Košičanov anjelský dar
@ Aktuálne -> Rôzne      Apr 23 2014 - 07:56 GMT

Na jeseň minulého roka začalo z iniciatívy Bytového podniku mesta Košice vznikať pod rukami rezbára Milana Krajňáka jedinečné dielo, ktoré je veľké nielen svojim rozmerom, ale aj svojou myšlienkou. Z topoľového dreva vytvorená 2,70 m vysoká a 300 kg vážiaca postava anjela bude totiž v rukách držať erb mesta Košice.

Prvotný nápad vytvoriť anjelskú postavu, ktorá akoby svojim náručím symbolicky objímala a chránila mesto, sa za niekoľko mesiacov premenil na skutočné umelecké dielo. „Košickému primátorovi sa naša prvotná myšlienka páčila. Osobne priložil ruku k dielu a zároveň navrhol, kto by sa mal na tvorbe diela spolupodieľať i komu by malo byť venované,“ povedal Martin Paška, technický riaditeľ Bytového podniku mesta Košice.

Anjela s erbom sa rozhodol primátor venovať ako dar Košičanov pápežovi Františkovi, ktorý sa stal hlavou katolíckej cirkvi v marci roku 2013. Dielo s názvom „Anjelský dar zo srdca pre Svätého Otca“ je výnimočné tým, že naše mesto ako vôbec prvé v Európe získalo 7. mája 1369 erbovú listinu od kráľa Ľudovíta Veľkého. Zdôrazňuje, že Košice sú známe aj ako mesto tolerancie a duchovnej blízkosti človeka k človeku.

Ďalšou zvláštnosťou je zapojenie Košičanov do finálnej fázy tvorby diela. Počas tohoročných osláv Dňa mesta Košice dostane na Hlavnej ulici každý obyvateľ možnosť, pod odborným dohľadom tvorcu, jemným dlátkom vyrezať do sochy ryhu a drievko z nej si odložiť ako pamiatku na deň, kedy sa podieľal na vytváraní spoločného daru pre hlavu katolíckej cirkvi.

Po dokončení primátor slávnostne prevezme Anjela od Košičanov, aby ho mohol doručiť Svätému otcovi, pápežovi Františkovi. „Bol by som poctený, ak by Svätý Otec prijal moje pozvanie a navštívil naše krásne mesto, ktorého výnimočnosť spočíva nielen v bohatej histórii, ale tiež v ľuďoch, ktorí sú pohostinní a tolerantní. Predstavitelia rôznych  národností a vierovyznaní v našom meste žijú spoločne v láskavej symbióze a návšteva hlavy katolíckej cirkvi by bola veľkou udalosťou pre nás všetkých,“ povedal primátor Richard Raši.


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606