magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Premiéry v opere ŠD
@ Kultúra -> Divadlo      May 14 2014 - 11:47 GMT

Treťou a zároveň poslednou premiérou opery v aktuálnej sezóne bude 16. mája uvedenie dvoch jednoaktových opier – Sedliackej cti Pietra Mascagniho a Komediantov Ruggera Leoncavalla v hudobnom naštudovaní Petra Valentoviča a v režijnom pohľade Michaela Taranta.

Obe opery výrazne reprezentujú hudobno – operný štýl verizmus, ktoré vrcholným predstaviteľom je aj v Košiciach dobre známy Giacomo Puccini. Sú postavené na príbehu lásky, cti, viny, trestu a zúfalých prehier," hovorí dramaturgička Linda Keprtová.

Obe opery vznikli zaujímavým spôsobom. V júli roku 1888 bola v Miláne vypísaná súťaž na jednoaktovú operu, pre ktorú Mascagni skomponoval Sedliacku česť (Cavalleriu rusticana). Tá napokon súťaž vyhrala a v nasledujúcich mesiacoch mala ohromujúci úspech v celom Taliansku a po tom, ako ju vo Viedni uviedol Gustav Mahler, ju hrali operné domy po celom svete a stala sa najslávnejšou Mascagniho operou. Triumfálny úspech Mascagniho opery inšpiroval Leoncavalla k napísaniu Komediantov (Pagliacci), ktorí mali premiéru v roku 1892 v Miláne a tiež dosiahli obrovský úspech. Nahrávka árie Vesti la giubba z tejto opery v podaní fenomenálního Enrica Carusa sa dokonca stala prvou gramofónovou platňou na svete, z ktorej sa predalo viac ako milión výliskov.

Košická inscenácia oboch jednoaktoviek prinesie na javisko divadla opäť zaujímavých hosťujúcich sólistov. Diváci sa môžu tešiť na Jolanu Fogašovú, Lászloa Boldizsára, Zoltána Vongreya či Martina Bártu, z domácich sólistov sa predstavia Tatiana Paľovčíková, Janette Zsigová, Marián Lukáč, Marek Gurbaľ, Jaroslav Dvorský, Gabriela Hübnerová, Lenka Čermáková a tiež najnovšia posila sólistického ansámblu opery Titusz Tóbisz. Dirigenta Petra Valentoviča, ktorý v Košiciach hudobne naštudoval Rigoletta či Námesačnú a režiséra Michaela Taranta, ktorý v Košiciach pripravoval pred časom Janáčkovu Jej pastorkyňu, v realizačnom tíme dopåňajú aj scénografka a kostýmová výtvarníčka Dana Hávová a choreograf Jiøí Pokorný.

zdroj: http://www.sdke.sk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=43&Itemid=73&lang=sk

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk