magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

K13 pripravuje prekvapenia
@ Kultúra -> Podujatia      Jul 09 2014 - 09:52 GMT

Počas prvého polroka zorganizovala príspevková organizácia K13 – Košické kultúrne centrá 284 podujatí, z toho sa 145 uskutočnilo v priestoroch Kasární/Kulturparku. Najviac sa na kultúrnom poli dialo v máji, kedy bolo v jednotlivých zariadeniach 72 akcií. Šesť mesiacov je za nami a ďalších šesť pred nami. Košičania sa majú na čo tešiť, pretože na nich čaká ešte nejedno prekvapenie. Prídu zaujímaví umelci, budú festivaly a každý si príde určite na svoje. Bude sa toho ešte veľa diať a vybrať si bude možné zo širokej ponuky rôznych žánrov. Čo bolo, ako sa podarilo naplniť predsavzatia a aké sú plány do konca roka, nám prezradil programový riaditeľ K13 Vladimír Beskid.

Za veľký úspech považujem plynulý prechod veľkého európskeho projektu Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013 na spoločnosť K13 – Košické kultúrne centrá, ktorá napåňa kultúrou štyri hlavné investičné celky – Kasárne/Kulturpark, Kunsthalle/Halu umenia, SPOTs a Amfiteáter. Práve v nich sa organizovali takmer všetky podujatia. Pre mňa je veľmi dôležité, že sa nám podarilo naplniť našu ambíciu udržať si medzinárodné vzťahy v oblasti kultúry, pripraviť veľké medzinárodné festivaly a rozvíjať komunikáciu v širšom európskom priestore . A samozrejme podporiť košickú lokálnu scénu. V tejto súvislosti by som spomenul predovšetkým retrospektívnu prezentáciu tvorby profesora Petra Rónaia z Fakulty umení Technickej univerzity Košice či koncert k 70. výročiu narodenia hudobného skladateľa Jozefa Podprockého. Priestor dostali aj mladé košické kapely počas viacerých akcií, za pozitívum považujem založenie ochotníckeho divadla vo Výmenníku Brigádnická. Prezentoval sa tiež mladý košický maliar Jakub Reken, ale i ďalší. Nebolo toho málo a myslím si, že sa nám podarilo ponúknuť ľuďom naozaj široké spektrum zaujímavých akcií,“ uviedol riaditeľ, ktorý prezradil plány aj na najbližšie mesiace.

„V druhom polroku budú pre nás asi najdôležitejšie veľké medzinárodné podujatia, a to bienále Sound City Days/Mesto zvuku, čo je ojedinelý formát v strednej Európe venovaný zvukovému umeniu, frekvenciám, rádiovému umeniu, interaktívnym inštaláciám (18. – 21. september) alebo Biela noc (4. október), ktorá nebude len jeden deň. Bude pokračovať v Galérii Alfa prezentáciou skupiny španielskych umelcov Penique Productions, ktorá pretvára bežné priestory na futuristické a veľkou inštaláciou z cédečiek od Košičanom známej francúzskej umelkyne Elise Morin v Kunsthalle/Hale umenia počas celého októbra. Pamätať si možno jej vodnú inštaláciu Water Carrier na Mlynskom náhone a krehký Cumulus, ktorý vytvorila z lepiacich pások v Dóme sv. Alžbety. Vlani sa predstavila monumentálnou site specific inštaláciou z 22-tisíc metrov nitiek.“

Nemenej zaujímavé budú divadelné dni v druhý októbrový týždeň s preferenciou divadla telesného, tanečného, experimentálneho a v novembri to bude festival súčasnej vážnej hudby ARS Nova v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice. Hviezdou večera bude lotyšský huslista Gidon Kremer.

Jednotlivé podujatia sa nekonajú len v kamenných inštitúciách, ale kultúra ťahá ľudí aj vonku do verejného priestoru. Len nedávno sa skončil obľúbený festival USE THE C!TY, v uliciach mesta prežijeme Bielu noc, vonku bude Sound City Days alebo Leto v parku. Verejný priestor sa mení aj v sochárskom prevedení v menších flexibilných architektúrach. Čaká nás akcia Naše sídliská, ale aj Polievkový festival pod holým nebom a mappingy nielen v Kasárňach/Kulturparku, ale aj na Východoslovenskom múzeu. Rušným životom žije aj Amfiteáter, kde sa vrátil filmový festival, ďalšie dve pokračovania bude mať OPEN FEST, kde vystupujú košické kapely, ale aj veľké hviezdne skupiny. Hosťami už boli také formáty ako Stratovarius, Freedom Call a na jeseň k nám zavíta Scorpions a nechajme sa prekvapiť, kto ešte na pódiu vystúpi.

 „Som rád, že sa naďalej rozvíja spolupráca s našimi partnermi, ktorí pripravili a pripravujú veľmi zaujímavé a úspešné programy, na ktorých participujeme. Či už to boli Imaginácie, Festival divadiel strednej Európy, Cassovia Folkfest, Festival lokálnych televízií Zlatý žobrák či  v týchto dňoch festival židovskej kultúry Mazal Tov! a ďalšie. Podarilo sa nám udržať komunikáciu v spoločnom prostredí, čo je veľmi dôležité. Za úspech považujem to, že sa nám podarilo rozbehnúť grantový systém mesta Košice v súvislosti s partnermi a získať približne 200-tisíc eur pre iné subjekty. Celá kultúra v meste sa spojila a navzájom sa prelína. Najpodstatnejšie je, že sa dobre naštartovala udržateľnosť všetkých kultúrnych zariadení, ktoré boli nosnými investíciami projektu EHMK,“ dodal V. Beskid.

 

 

 

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk