magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Letný hudobný festival Hevhetia sa blíži do finále
@ Kultúra -> Koncerty      Jul 22 2014 - 10:31 GMT

Priaznivci jazzovej hudby sa v týchto dňoch tešia z toho, že si v Košiciach môžu každý štvrtok vychutnať kvalitnú hudobnú produkciu z ponuky vydavateľstva Hevhetia. Rovnomenný letný hudobný festival doteraz priniesol predstavil slovenskú, bieloruskú a českú jazzovú scénu. Svoje koncerty odohrali Voces Gregorianae Cassovienses, Peter Katina, Port Mone Trio, Jazzabell, Pavel Jakub Ryba. V nasledujúce dva štvrtkové večery prestaví ešte poľských a talianských jazzmanov. Už 24. júla to bude mladé poľské jazzové zoskupenie Aga Derlak trio a po nich bude nasledovať známy poľský vokalista Grzerorz Karnas so svojou sprievodnou kapelou. Ten má pre spevákov a tých, ktorí sa o hudbu zaujímajú pripravený aj workshop, ktorý je naplánovaný na piatok 25. júla od 10. hodiny. Na workshop je potrebná registrácia na webových stránkach festival (www.hevhetiafest.sk). Posledný júlový deň uzavrie festival trio The Blessed beat, v ktorom účinkuje Dávid Kollár s dvoma talianskými jazzmanmi.

Aga Derlak trio (PL)

Štvrtok - 24. 7. 2014 - 18:00

Kasárne/Kulturpark

Trio Derlak/Trabczyñski/Szablowski vzniklo v decembri 2012 z iniciatívy výnimočne talentovanej klaviristky Agnieszky Derlak. Skupina uvádza hlavne vlastné kompozície, ako i niekoľko veľmi prekvapivých aranžmánov známych jazzových skladieb. Rovnako sa venuje jazzu i improvizovanej hudbe. Ich skvelé schopnosti v spojení s virtuozitou a energiou robia zo zoskupenia Aga Derlak Trio jedno z najsľubnejších jazzových zoskupení v Poľsku.

Grzegorz Karnas (PL)

Štvrtok - 24. 07. 2014 - 20:00 - 21:30

Kasárne/Kulturpark

Poľský jazzový spevák Grzegorz Karnas je medzi vokalistami svojím spôsobom enfant terrible. Jeho prejav je plný osobitých technických dispozícií i emocionálnych kvalít a netradične prepája jazz, klasiku i alternatívu. Víťaz viacerých svetových jazzových vokálnych súťaží svoj hlasový prejav využíva vo vlastných piesňach plných voľnej improvizácie a pozoruhodných textov. Hudba poľského speváka je jedinečnou prehliadkou originálnych kompozícií tohto osobitého alternatívneho umelca, kombinujúceho v rámci jazzu rôzne žánre so silným výrazom, úprimnou výpoveďou, zaujímavými textami a so skvele hrajúcou kapelou plnou výrazných individualít.

Workshop pre vokalistov s G. Karnasom

Piatok - 25. 07. 2014 - 10:00 - 14:00

Kasárne/Kulturpark

Workshop je pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o objavovanie podstaty interakcie pri vzniku hudby. Je určený pre všetkých, ktorí chcú využívať svoj hlas spôsobom, ktorý nebrzdí vyjadrovanie ich emócií. Je prístupný i pre nehudobníkov alebo amatérskych hudobníkov, ktorí sa zaujímajú o charakter svojho vlastného hlasu.

Workshop je určený pre aktívnych spevákov, ktorí chcú zistiť, ako naozaj znejú, aby mohli lepšie využívať svoje schopnosti v hudbe.

Je otvorený i pre inštrumentalistov, ktorí sa zaujímajú o podstatu kreativity a o odstraňovanie prekážok na ceste k jej dosiahnutiu.

Hlavným cieľom workshopu je klásť dôraz na:

·      hlas ako nástroj na vyjadrovanie emócií

·      pochopenie toho, ako by mal spevák správne dýchať

·      kreatívny prístup ku všetkým aktivitám

·      schopnosť rytmického prepojenia s cieľom vychutnať si muzicírovanie spontánnym a improvizovaným spôsobom 

Kľúčovým cvičením workshopu sú improvizované hudobné formy založené na interakcii textu a hudobného sprievodu. Materiály a charakter cvičenia budú vo forme prekvapenia, preto ich obsah, ktorý by mohol poslúžiť ako podnet na prilákanie potenciálnych účastníkov, nebude bližšie charakterizovaný.

Jazzový spevák Grzegorz Karnas pôsobí i ako pedagóg. Vyučuje spev, prácu s hlasom, dychové techniky ako i fonetiku angličtiny, s rozsiahlymi odbornými spôsobilosťami, zahàňajúcimi i správnu výslovnosť arabského a čínskeho jazyka. Karnas vedie viaceré workshopy a majstrovské kurzy pre cudzincov, vrátane niekoľkých tried pre francúzsky a čínsky hovoriacich študentov.

Karnas má šesť rokov akademickej praxe ako pedagóg na Jazzovom inštitúte Hudobnej akadémie v Katowiciach, ktorá je v Poľsku považovaná za prestížnu inštitúciu. V posledných piatich rokoch viedol Grzegorz Karnas workshopy vo svojom rodnom meste ¯ory v rámci festivalu Voicingers, kde pôsobí ako umelecký riaditeľ.

Registrácia na workshop je možná na http://www.hevhetiafest.sk/workshop/

 

  

The Blessed beat – David Kollar (SK), Paolo Raineri (ITA), Simona Cavina (ITA)

Štvrtok - 31. 07. 2014 - 20:00 - 21:30

Kasárne/Kulturpark

The Blessed Beat je taliansko-slovenská kapela troch umelcov mladej generácie, ktorí spolupracovali s hudobníkmi ako Eivind Aarset, Nils Petter Molvaer, David Sylvian, Brian Eno, Jan Bang, Bjorn Charles Dreyer, Xploding Plastix, Boschamas, Berserk, Gergo Borlai, Terry Bozzio, Scott Henderson, Lenka Dusilová, Tadeusz Sudnik, Anne Chris Bakker, Paolo Fresu, Lorenzo Feliciati a mnoho ďalších. Hudba The Blessed Beat absorbuje a odzrkadľuje množstvo hudobných nálad (jazz, elektronika, improvizovaná hudba) a udržuje si závideniahodný individualizmus a vysoko kvalitnú úroveň, ktorá spája hudobnú kreativitu s veľmi dynamickým a hlbokým obsahom.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk