magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Aj málo hercov dokáže zahrať veľké divadlo
@ Kultúra -> Divadlo      Jul 22 2014 - 10:41 GMT

Divadlo aké sa hráva v Londýne, New Yorku a metropolách Európy sa hrá aj v Spišskej Novej Vsi. Príležitosť presvedčiť sa o tom a vidieť niekoľko skvostných predstavení aj počas horúceho prázdninového leta bude mať každý, kto príde do košických Kasární/Kulturparku od 26. do 30. júla, kde sa bude odohrávať Leto divadla Kontra. To prinesie 5 výnimočných hier zo svojho repertoáru, ktoré odohrá počas piatich večerov. Protagonisti presvedčia, že aj málo hercov, ktorí stvárňujú veľa postáv, dokáže robiť veľké divadlo.

Žena v čiernom, Hamlet, Kamene vo vreckách a Macbeth sú zaradené v stovke najúspešnejších divadelných hier všetkých čias, komédia Nenávidím získala na Kremnických gagoch 2013 cenu Objav roka. To sú tituly, ktoré možno vidieť aj stokrát a vždy v inom prevedení a nikdy diváka neomrzia. S nimi sa herci Divadla Kontra predstavili už v Edinburghu, Bristole, Prahe, Varšave a Lubline a všade s veľkým úspechom. Divadelná ochutnávka sa uskutoční aj v Košiciach, vždy o 19. hodine.

Divadelnú skupinu založili v januári 2007 dvaja mladí talentovaní herci zo spišského regiónu Peter Čižmár a Miki Macala a v Anglicku žijúca poľská režisérka Klaudyna Rozhin. Teší sa veľkej popularite najmä medzi mládežou. Ich prvou produkciou bola slovenská premiéra viacnásobne oceneného írskeho hitu ‘Howie a Rookie’ od Marka O’Rowe´a, ktorá sa stretla s fantastickým prijatím u divákov i kritiky a získala výborné recenzie na Slovensku, aj vo Veľkej Británii. Spišskonovoveské divadlo dostalo ocenenie  Objav roka v ankete DOSKY 2007. V tom istom roku aj cenu Prekvapenie Novej drámy na festivale Nová dráma. Uviedli ju aj na prestížnom festivale v Edinburghu.
 
Výnimočnosť tejto umeleckej skupiny spočíva aj v tom, že Divadlo Kontra nepotrebuje veľké a náročné scény a ani veľký počet hercov. V prípade hry írskej dramatičky Márie Jonasovej KAMENE VO VRECKÁCH tvorí celú scénografiu jedna drevená debna. Kostýmové zmeny sa dejú nasadzovaním si čapice, či výmenou košele a špeciálnym efektom je jeden reflektor. Všetko stojí na hercoch. Peter a Miki v tejto hre hrajú spolu až 13 postáv.
 
KLAUDYNA ROZHIN, režisérka
 
Má na svojom konte režírovanie hier Shakespeara, Gombrowicza, Mrožka, Rózewicza, Koltèsa, Russella, McDonagha i O’Rowe’a. Spolupracuje s divadlami vo Veľkej Británii (Royal National Theatre, Bath Theatre Royal, Plymouth Theatre Royal), v Poľsku a na Slovensku. Momentálne sa venuje nezávislému divadlu Kontra. Do poľštiny prekladá hry Martina McDonagha, Conora McPhersona, Marka O’Rowe´a, Sarah Kane, Martina Crimpa, Davida Hare, Endy Walsha a iných. Ako pedagóg spolupracuje s Bath Spa University, Dartington College of Arts, Exeter University a GITIS Scandinavia. Vedie workshopy a semináre z réžie, práce s textom Shakespeara, s veršom, hereckých techník, dramaturgie a súčasnej írskej drámy.
 
PETER ČIŽMÁR, herec
 
Ukončil odbor herectvo na Konzervatóriu v Košiciach. Desať rokov bol členom súboru Spišského divadla. Stvárnil tam postavy princa Filipa v Ivone, princeznej burgundskej, Chlestakova v Revízorovi, Pata Dooley v Kráľovnej krásy z Leenane, Franka vo Vzdelávaní Rity. V divadle Actores Rožňava hral v Beckettovom Godotovi Vladimíra. Spolupracuje s rozhlasom a dabingom.
 
MIKI MACALA, herec
 
Vyštudoval Akadémiu múzických umení v Banskej Bystrici. Ešte v piatom ročníku šiel hrať do Spišského divadla, po roku do Divadla Jonáša Záborského v Prešove, účinkoval aj v Spišskom divadle. Z divadelného sveta zatiaľ nevybočil a ôsmy rok je v Divadle Kontra, ktoré vzniklo za jediným účelom –  naštudovať hru Howie a Roo­kie. Jej veľký úspech a ocenenia dosť prekvapili, a tak nasledovali ďalšie hry.
 
PROGRAM
 
William Shakespeare „Hamlet”
26. júl, 19:00
 
Hamlet po 20 rokoch v Košiciach! Jedno z najúspešnejších predstavení divadla Kontra, ocenené na mnohých svetových festivaloch. Predstav si, že si sa dozvedel, že tvojho otca zabil tvoj strýko. Predstav si, že ten strýko je teraz mužom tvojej matky. Predstav si, že o vražde ti povedal duch tvojho otca, ktorý ťa donútil k prísahe, aby si pomstil jeho smrť. Čo by si urobil? Ako by si to urobil? Bol by si vôbec schopný to urobiť?
 
réžia: Klaudyna Rozhin, hrajú: Peter Čižmár a Andrej Palko
 
Marie Jones „Kamene vo vreckách”
27. júl, 19:00
 
Hollywoodska produkcia, dookola samé kravy a írsky vidiek, ktorý tomu nášmu akoby z oka vypadol. Keď Hollywood obsadí írsky vidiek, konflikt kultúr je neodvratný a neodvratne zábavný… Obrovský hit z Broadway a West Endu, jedna z najlepších svetových komédií, ktorá rozosmiala a dojala milióny divákov. Dvaja herci odohrajú 13 postáv.
 
réžia: Klaudyna Rozhin, hrajú: Tomáš Diro a Peter Čižmár
 
 
Marek Koterski „Nenávidím”
28. júl, 19:00
 
Komédia, ktorá získala na Kremnických gagoch Cenu Stana Radiča “Objav roka.” Či to, čo vidíš dookola seba, ťa ubíja, znervózňuje, uráža a zlostí? Ak áno, nie si sám! Uletene zábavná jazda o našej, nie veľmi zábavnej každodennosti…
 
réžia: Klaudyna Rozhin, hrá: Peter Čižmár
 
S. Mallatratt – S. Hill „Žena v čiernom”
29. júl, 19:00
 
Brilantný viktoriánsky thriller s atmosférou, ktorá hustne, až sa bude dať krájať. Anglický vidiek, tajomné močiare a dom, v ktorom by ste určite nechceli nocovať. Mrazivý príbeh mladého londýnskeho advokáta Arthura Kippsa, prichádzajúceho do odľahlého sídla na úhorných močariskách… Budete sa báť vlastnej predstavivosti… Predstavenie vás doslova priklincuje k sedadlám a zaručí, že vám ešte dlho ostane v pamäti.
 
réžia: Klaudyna Rozhin, hrajú: Tomáš Diro a Peter Čižmár
 
William Shakespeare „Macbeth”
30. júl 19:00
 
Po medzinárodných úspechoch Hamleta uvádza Divadlo Kontra ďalšie veľdielo génia zo Stratfordu! Strhujúca adaptácia nadčasového príbehu o ľudských vášniach, túžbe po moci, zločine a treste. Hypnotizujúce predstavenie, ohromujúce svojou silou.
 
adaptácia a réžia: Klaudyna Rozhin
 
 
Vstupné: 4 €, dôchodcovia, študenti a ZP 3 €

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk