magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Leto v parku o chvíľu začne
@ Kultúra -> Podujatia      Aug 01 2014 - 11:58 GMT

V sobotu 9. augusta 2014 odštartuje v košických Kasárňach/Kulturparku 6. ročník festivalu Leto v parku. Už úvodný večer „namixovaný“ z vystúpenia tanečníkov skupiny Outbreak, kapely Lavagance a spoločného koncertu Pary so Sendreiovcami a zoskupením Kokavakere lavutara predznamená muItižánrový charakter tohto mestského festivalu. Do konca augusta ponúkne pestrý program, z ktorého si dokáže vybrať každý - od najmenších až po seniorov. Nebudú chýbať ani zvučné mená, ktoré priťahujú pozornosť hudobných fajnšmekrov nielen zo Slovenska...

Na otvorenom pódiu a v parkovej zóne sa celý mesiac budú konať hudobné koncerty a literárne večery, hrať divadelné a filmové predstavenia i rozprávky pre deti, priestor dostanú tvorivé dielne, tanec, cvičenia aj rôzne workshopy.

Podľa hlavného koordinátora a dramaturga festivalu Daniela Franka, skladbou programu sa organizátori snažili predovšetkým naplniť požiadavky a očakávania domáceho publika.

Festival sme však chceli ozdobiť aj niekoľkými headlinermi tak, aby sme vyhoveli priaznivcom rôznych hudobných žánrov. Do Košíc sme preto pozvali nielen energickú kozmopolitnú kapelu N.O.H.A. (Noise Of Human Art), ale aj osobnosti akými sú fenomenálna slovenská sopranistka Adriana Kučerová či bravúrna japonská klaviristka Hiromi,“ povedal.

Hudobná dramaturgička Kasární/Kulturparku Lucia Potokárová pripomenula, že ulahodiť tento rok chceli aj poslucháčom, ktorí uprednostňujú vážnu hudbu.

Podľa mňa je pozitívom, že festival dáva priestor aj tomuto žánru. Už to nie je žiadne unikum, ak sa na letné festivaly prizývajú symfonické orchestre. Sme radi, že súčasne s medzinárodne pôsobiacou a uznávanou Adrianou Kučerovou a renomovaným dirigentom SND a zároveň hudobným riaditeľom Štátnej opery v Prahe Martinom Leginusom môžeme hostiť aj domáce teleso - Štátnu filharmóniu Košice,“ konštatovala.

Operný galakoncert Adriany Kučerovej s košickou štátnou filharmóniou a tenoristom Jurajom Hollým sa pod taktovkou Martina Leginusa uskutoční 16. augusta.

„Program koncertu ponúkne svetoznáme operné árie, v ktorých môžu naši sólisti ukázať svoje interpretačné majstrovstvo. Adrianu Kučerovú azda netreba ani predstavovať. Fenomenálna sopranistka, ktorá vystupovala na tých najväčších a najprestížnejších scénach. Každé jej vystúpenie je sviatkom pre operné umenie a Slovensko je právom hrdé na svoju opernú divu svetového formátu. Dôvodom, pre ktorý som navrhol Juraja Hollého pre košický koncert, je jeho obrovský talent,“ uviedol Martin Leginus. Na košický koncert sa podľa vlastných slov veľmi teší, pretože obaja sólisti sú zárukou toho, že nielen poslucháči, ale aj on sám si z Košíc opäť odnesie krásnu hudobnú spomienku. Ako ďalej poznamenal, Štátnu filharmóniu Košice (ŠFK) považuje za vynikajúce teleso, ktoré zaznamenalo pod vedením šéfdirigenta a jeho kolegu z pražského Národného divadla Zbyňka Müllera výrazný kvalitatívny posun.

Vážim si hráčov pre ich umenie, atmosféru na skúškach a najmä ma teší, že s mnohými z nich ma spája priateľstvo. Do Košíc sa rád vraciam i kvôli faktu, že som sa narodil na východnom Slovensku,“ dodal.

N.O.H.A. (Noise Of Human Art) sa na Lete v parku predstaví košickému publiku 15. augusta.

Hudobníci, hrajúci špecifický štýlový mix nu-jazzu, drum&bassu, world music, flamenca a balkan beatsu, nikoho nenechajú iba sedieť a počúvať. Na pódiu pôsobia ako smršť obrovskej pozitívnej energie a rozbíjajú hranice nielen medzi hudobnými smermi, ale aj kontinentmi. Zakladajúci členovia kapely Philip Noha a MC Chevalier Hadley sa od vzniku kapely sústredili na to, aby mali okolo seba inšpiratívnych a kreatívnych muzikantov. N.O.H.A. zaujala už svojím prvým albumom Noise of Human Art v roku 1997, aj keď klubové hitovky a pozícia koncertnej hviezdy prišli až o niekoľko rokov neskôr. Hity jako Di Nero, Wanna Play, Dive in your life a hlavne Tu Café vyniesli kapelu na najväčšie festivalové európske pódia. Na Slovensku mali členovia kapely N.O.H.A. koncertnú premiéru na festivale Pohoda v roku 2009 a zožali zaslúženú pozornosť. V Košiciach, kde doposiaľ nehrali, chcú podľa Philipa Nohu predviesť svoj najnovší live set, ktorý si pripravili pre júlové turné po Španielsku.

Vyvrcholenie Leta v parku príde 31. augusta koncertom japonskej klaviristky a skladateľky Hiromi. Celým menom Hiromi Uehara sa preslávila nielen bravúrnou technikou a virtuozitou, ale aj živelnosťou, energickosťou a hlbokým vcítením do hudby, ktorú hrá. Hudobne sa pohybuje na hrane jazzu, progressive rocku a vážnej hudby. Jej brilantná technika budí rešpekt aj u takých umelcov ako je Chick Corea, ktorý si ju prizval k svojim projektom a podnikol s ňou aj svetové turné. Hiromi sama testuje možnosti jazzových fúzii, pri ktorých experimentuje nielen akusticky ale aj elektricky postavenými zostavami a nebráni sa ani miešaniu jazzu a vážnej hudby. Hoci sama o sebe tvrdí, že sa nikdy necítila hráčkou jazzu, v roku 2011 sa podieľala na albume legendárneho basgitaristu Stanley Clarka, za ktorý získali Grammy za najlepší jazzový album roka. V Košiciach sa predstaví programom The Trio Project spolu s basgitaristom Anthony Jacksonom a bubeníkom Stevom Smithom.

Na úvodný koncert a časť festivalových aktivít Leta v parku je vstup voľný. Vstupenky na ostatné koncerty si diváci môžu zakúpiť v sieti Ticketportal, alebo sedem dní v týždni v Infocentre Delta, priamo v Kasárňach/Kulturparku. V prípade nepriaznivého počasia sa operný galakoncert a koncert Hiromi uskutočnia v Dome umenia, ďalšie koncerty a vystúpenia sa presunú do interiérov Kasární/Kulturparku.

Viac informácií, kompletný program festivalu a prípadné zmeny nájdete na www.letovparku.sk

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk