magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Festival Sound City Days premení Košice na mesto zvukov
@ Kultúra -> Podujatia      Sep 18 2014 - 10:00 GMT

Sound art ako jeden z významných umeleckých smerov 20. storočia si vďaka projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 našiel cestu aj do metropoly východného Slovenska. V dňoch 18. do 21. septembra 2014 sa Košiciach v Kunsthalle/Hale umenia, Kasárňach/ Kulturparku a na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne uskutoční 2. ročník bienále medzinárodného festivalu zvukového umenia SOUND CITY DAYS (Dni zvukov mesta). Návštevníci môžu v rámci štvordňovej prezentácie tohto druhu súčasného umenia očakávať stretnutia s dielami jeho významných umeleckých reprezentantov a nechať sa unášať novými foneticko-vizuálnymi zážitkami.

Soundartové diela sa pohybujú na okraji nevedomých fonetických skúseností sveta, ktorý je ovládaný vizuálnym vnemom. Často sú nám adresované prekvapivým spôsobom, pretože nevyhnutne nie sú ani hudbou, ani hlukom, ani rečou alebo nejakým zvukom nájdeným v prírode. Veľakrát zahàňajú, kombinujú a transformujú prvky všetkých z nich,“ uviedol dramaturg podujatia, hudobný skladateľ Peter Machajdík. Ako upresnil, sound art vytvára zvuk v priestore a čase, reaguje na prostredie, pretvára ho a mení naše predstavy o hudbe,hluku i časopriestore. Definovať však termín sound art nie je ľahká úloha, pretože v rôznych publikáciách sa ním označujú rôzne prejavy zvukovej tvorby. .

Mnohé diela tohto žánru sú site-specifickými inštaláciami, rozoznievanými dianím na danom mieste (či už návštevníkmi alebo prírodnými živlami). Médium je tu vnímané ako výsledok zmyslového vnímania a počínania (zrak, sluch, hmat, čuch, myšlienka). Spoločným východiskovým bodom, v ktorom je umiestnené výsledné umelecké dielo, je priestor. Ten vypåňa celá škála kombinácií umeleckých foriem: inštalácia, objekt, text, video, fotografie, projekcia, počítač, performance.

V tomto kontexte neprekvapuje, že sound art sa všade vo svete vyučuje na školách výtvarného zamerania. „Nie je to hudba, nie je to hudobná kompozícia, aj keď sa spája so zvukom. V sound arte ide predovšetkým o spojenie zvukového s výtvarným,“ zdôrazňuje Peter Machajdík. Ako formát existuje od polovice minulého storočia, pričom nadväzuje na tradície svetového umenia po roku 1945.

Program Sound City Days 2014 sa začína vo štvrtok, 18. septembra o 18. hodine v Kunsthalle/ Hale umenia audiovizuálnou performance rakúskych hostí Sound:frame, po ktorej budú nasledovať koncerty a performance amerického umelca Benoita Maubreyho. Počas štyroch dní sa návštevníci festivalu môžu zoznámiť s tvorbou nemeckej umelkyne Denise Ritter, rakúskeho zoskupenia Alien Productions, anglického hudobníka Rogera Ena, českého umelca Pavla Korbičku

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk