magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Spriaznené kapely Korben Dallas a Zrní privezú dobrú muziku
@ Kultúra -> Koncerty      Oct 27 2014 - 12:14 GMT

Posledný októbrový deň sa v košických Kasárňach/Kulturparku na spoločnom koncerte predstavia slovenská skupina Korben Dallas s českou kapelou Zrní. Svojich priaznivcov privítajú v budove Alfa 31. októbra o 20. hodine.

Bratislavská formácia Korben Dallas, čiže Juraj Benetin (spev, gitara), Lukáš Fila (basgitara) a Ozo Guttler (bicie), sa za pár rokov vypracovali z undergroundovej scény na jednu z najžiadanejších slovenských klubových a festivalových kapiel. Založili ju spevák a gitarista Juraj Benetin a basgitarista Lukáš Fila po rozpade skupiny Appendix, v ktorej spolu hrali 13 rokov. Bubeníkom sa po dlhom, ale úspešnom hľadaní stal Ozo Guttler z Tu v dome. Prvý koncert kapela odohrala v apríli 2010 v Nu Spirit Clube, v lete toho istého roku sa už predviedla na festivale Pohoda.

Debutovým albumom Pekné cesty (2011) zaujali kritikov. Vznikol ako živá nahrávka z koncertu v Klube za zrkadlom, na ktorom kapelu posilnil gitarista Chiki liki tu-a ¼ubo Petruška. Výraznejšie sa presadili s druhým albumom Karnevalová vrana, ktorý vyšiel v minulom roku. Je to kolekcia iných pesničiek, sú vyzretejšie, nie sú to skladačky viacerých nápadov, ale kompaktnejšie tiahlejšie melódie. Ubudlo riffov, rockovejších polôh a nepravidelných rytmov, je na ňom žánrovejšia pestrosť, aj pomalé skladby. K trom skladbám– Otec, Zlatý jeleň a Beh natočili klipy. Karnevalová vrana sa dostala na prvú priečku v albumovom rebríčku slovenskej verzie iTunes aj Spotify, Na Radio_Head Awards 2013 získali tri sošky za najlepší album, singel (Otec) a najlepšiu koncertnú kapelu.
 
V týchto dňoch im vychádza v poradí už tretí album s názvom Banská Bystrica. Ten predstavia na sérii spoločných koncertov s českou skupinou Zrní. Spolupráca oboch kapiel sa začala na jar tohto roku, kedy si Korben Dallas zahrali ako hostia na koncertoch Zrní v Českej republike. Na jeseň sa garde obracia a obe skupiny budú hrať spoločne okrem Košíc aj v ďalších troch slovenských mestách, v Bratislave, Žiline a Prešove. S albumom Banská Bystrica sa kapela chystá samostatne do ďalších miest doma, ale aj do Českej republiky. Český krst bude v Brne a Prahe. Novinka je voľným pokračovaním Karnevalovej vrany. Jej súčasťou je aj skladba Spolu, ktorú nahrali s Janou Kirschner.
 
Korben Dallas radi spolupracujú s inými hudobníkmi a skupinami. Okrem spomínaných spoločných koncertov so skupinou Zrní sa v relácii Rádia_FM predstavili so špeciálnym hosťom Andrejom Šebanom a hrali na viacerých popredných slovenských a českých festivaloch, ako sú napr. Pohoda, Grape alebo Trutnov.
 
Nemenej zaujímavá a obľúbená je aj skupina Zrní z Kladna, ktorá tiež predstaví svoj nový, v poradí štvrtý štúdiový album pod názvom Nasleduj kojota. Na hudobnej scéne sa pohybuje už vyše desať rokov. Do povedomia širokej hudobnej verejnosti sa však dostala až v roku 2012 vďaka albumu Soundtrack ke konci světa, za ktorý získala cenu Anděl v kategórii Objav roka 2012. Zrní odohrali viacero koncertov aj na Slovensku, skvelý ohlas malonapríklad ich minuloročné skvelé vystúpenie na Pohode.
 
Ako kladnianski muzikanti o sebe tvrdia, na hudbe ich baví objavovať nové možnosti a kombinácie, baví ich skúmať, vyjadrovať sa a zdieľať svoje pocity. Väčšina ich piesní vzniká spoločnou improvizáciou. Inšpiruje ich príroda, jej trvalé princípy, krajina, ľudová hudba, ale rovnako tak elektronická doba, do ktorej sa narodili. Spievajú po česky. Dohromady sú piati a hrajú spolu od roku 2001 v rovnakom zložení: Jan Unger (spev, gitara, flauta), Jan Juklík (gitara, spev), Jan Fišer (husle, spev), Jan Caithaml (basgitara, spev) a Ondrej Slavík (bicie, akordeón, beatbox, spev).
 
Stretli sa na gymnáziu a dohodli sa, že si budú zarábať na ulicmuzikou na ulici v Prahe. Počas víkendov hrali na husliach, flaute, gitare, niekedy na bicích, spievali. Postupne sa začali stretávať častejšie a tvoriť piesne. Sľúbili si vernosť a aj to, že sa stanú najslávnejšou kapelou všetkých dôb. Názov kapely vznikol úplne prozaicky. Raz si stopli traktor s vlečkou plnou zrna. ¼ahli si do neho a bolo im tak dobre, že sa stalo menom ich kapely.
 
Česká alternatívna folkrocková hudobná formácia vydala svoj prvý album Voní skupina v roku 2009, druhý vyšiel po dvoch rokoch s názvom Hrdina počítačovej hry ide do sveta a Soundtrack ku koncu sveta v roku 2012. Štvrtý Nasleduj kojota je čerstvou novinkou. Skladby z neho zaznejú aj na košickom koncerte.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk