magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Popri špičkových umelcoch na ARS NOVE aj mladí slovenskí hudobníci
@ Kultúra -> Koncerty      Nov 04 2014 - 11:22 GMT

Dvanásty ročník festivalu súčasného umenia ARS NOVA 2014 sa uskutoční v dňoch 3. až 9. novembra 2014 v košickom Dome umenia a Kasárňach/Kulturparku. Jeho dramaturgia je zameraná na hudbu druhej polovice 20. storočia, ktorá si na Slovensku úspešne hľadá svojich fanúšikov. Organizátori festivalu veria, že súčasná hudba dokáže osloviť mnohé generácie, a preto do programu zaradili koncerty detí, študentov či renomovaných interpretov strednej generácie.

Festival 3. novembra otvorí detský koncert, na ktorom sa predstavia hudobníci z košických základných umeleckých škôl a aj hostia zo Sabinova. Najväčším lákadlom festivalu však bude koncert špičkového husľového virtuóza Gidona Kremera, ktorý sa predstaví košickému publiku spoločne s litovskou violončelistkou Giedrė Dirvanauskautė a orchestrom Štátnej filharmónie Košice pod vedením šéfdirigenta Zbyňka Müllera.

Festival počas piatich dní prinesie množstvo skvelých zážitkov zo súčasnej hudby. Na spoločnom koncerte Quasars Ensemble a Musica Cassovia pod vedením Ivana Buffu a Maroša Potokára zaznejú diela klasikov hudby 20. storočia – Paula Hindemitha či Sergeja Prokofieva, ale aj dve svetové premiéry slovenských skladateľov Lucie Papanetzovej a ¼uboša Bernátha.

Špičkový slovenský klarinetista Ronald Šebesta uvedie na recitáli impozantné diela pre sólový klarinet, ktoré boli skomponované v 20. storočí. Nasledovať bude koncert venovaný nedožitým osemdesiatym narodeninám významného ruského skladateľa Alfreda Schnittkeho. Jeho diela spoločne s dielami jeho štýlového súčasníka Vladimíra Godára predstavia violončelista Andrej Gál a klavirista Ivan Buffa.

Tretí festivalový deň bude patriť študentom košického Konzervatória na Timonovej ul. a mladému dynamickému súboru VENI ACADEMY, v ktorom aktuálne pôsobí takmer 25 členov z piatich krajín sveta. Súbor sa predstaví pod vedením Daniela Mateja a študenta dirigovania Marca Vlasáka. Hosťom festivalu bude aj mladý talentovaný český fagotista Jan Hudeček, ktorý v tomto roku zvíťazil na prestížnej medzinárodnej súťaži Pražské jaro. Na jeho recitáli  zaznejú diela Luciana Beria, Jiøího Temla a Isanga Yuna.

Záver festivalu bude patriť najvýznamnejšiemu hosťovi, Gidonovi Kremerovi, ktorého interpretačný záber siaha od najstaršej po tú najsúčasnejšiu hudbu. Košice navštívi po takmer štyridsiatich rokoch.

 

Hlavným organizátorom festivalu ARS NOVA 2014 sú K13 - Košické kultúrne centrá, ISCM - Slovenská sekcia, Štátna filharmónia Košice a o. z. Quasars. Viac informácií o festivale nájdete na webovej stránke www.hudbanovejchuti.sk. Pre najnovšie informácie priamo z príprav a priebehu festivalu sledujte hashtag #arsnova2014 na Facebooku a Twittri.
 
Program koncertov festivalu
 

  1. VERNISÁŽ / Ján Vasilko | Pondelok 3. 11. 2014, 16:00 Dom umenia (salónik)

  2. PORTRÉTY | Pondelok 3. 11. 2014, 17:00 Dom umenia

  3. QUASARS ENSEMBLE & MUSICA CASSOVIA | Utorok 4. 11. 2014, 19:00 Dom umenia

  4. CLASSIC MALTS | Streda 5. 11. 2014, 17:00 Kasárne/Kulturpark

  5. VENOVANÉ ALFREDOVI SCHNITTKEMU | Streda 5. 11. 2014, 19:00 Kasárne/Kulturpark

  6. MLADÁ KRV 2 | Štvrtok 6. 11. 2014, 17:00 Kasárne/Kulturpark

  7. VENI ACADEMY | Štvrtok 6. 11. 2014, 19:00 Kasárne/Kulturpark

  8. SEQUENZA | Piatok 7. 11. 2014, 19:00 Kasárne/Kulturpark

  9. GIDON KREMER V KOŠICIACH | Nedeľa 9. 11. 2014, 19:00 Dom umenia

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk