magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

FESTIVAL MATRIOSHKA o podobách totality
@ Aktuálne -> Rôzne      Nov 11 2014 - 04:44 GMT

 Prvý ročník festivalu Matrioshka prinesie do Košíc reflexiu totalitného režimu v Československu  v rokoch  1948 až 1989 .  Netradičnou formou oboznámi mladých ľudí a širokú verejnosť  s absurdnými reáliami  komunistického režimu a pripomenie si  hodnoty 17. novembra 1989.   

Festival bude pozostávať zo siedmich rôznych podujatí prebiehajúcich počas siedmich dní v termíne od 11.11. do 17.11. 2014. Podujatia sa budú konať v Košiciach, na rôznych miestach. Budú sa líšiť typom a charakterom a budú pripravované a organizované v spolupráci s jedným alebo viacerými partnermi pôsobiacimi v oblasti kultúry v Košiciach.

Cieľom, je obnoviť diskusiu a vytvoriť dialóg venujúci sa téme totality a jej rozdielnych formách a podobách, zaujať verejnosť a zapojiť ju v čo najväčšej miere do nášho programu, pretože totalita, to  nie je minulosť, je to odkaz, ktorý ovplyvní našu budúcnosť.

Počas siedmich festivalových dní budeme prezentovať rôzne typy umeleckých foriem, od voľnej diskusie, cez premietanie filmu, až po divadelné predstavenie.

Na úvod sa košickou Hlavnou ulicou preženie „Lietajúci pochod“ naplánovaný na 11. 11. 2014. Nasledujúci deň, 12.11.2014, odprezentujeme v  Pyecka Gallery neodmysliteľnú súčasť totalitných režimov, propagandistickú plagátovú tvorbu. Štvrtok, trinásteho, sa bude niesť v krátkych prezentáciách Pecha Kucha Night Košice s poradovým číslom 33 s podititulom Matrioshka špeciál, ktorý pripravujeme spoločne s Východným pobrežím o.z.

Piatkový večer budeme v kníhkupectve Artforum spomínať na  košického disidenta Marcela Strýka. Poctou tomuto výnimočnému človekovi bude komorný večer  spojený s čítaním jeho tvorby, premietaním filmu a voľnou diskusiou. Pre milovníkov filmu je na sobotu 15. Novembra, pripravený trezorový film Skřivánci na niti, ktorý spoločne s OZ Cinefil premietneme na mieste, kde niekedy FK Cinefil pôsobil. Veritasová nostalgia na Dominikánskom námestí č.8, kde svojho času sídlil najúspešnejší filmový klub na Slovensku, bude zároveň malou oslavou storočnice Bohumila Hrabala, ktorý je autorom knižnej predlohy a spolu s Jiřím Menzelom aj scenáru tohto, Zlatým medveďom, oceneného filmu.

V nedeľu budeme v téme trezorových a inak zakázaných filmov pokračovať s šéfredaktorom portálu kinema.sk, Petrom Konečným. Prednáška o prísne zakázaných filmoch vo svete a trezorových filmoch na Slovensku sa uskutoční v Kasárňach Kulturpark na Kukučínovej ulici. Vyvrcholením festivalu bude priamo na 25. výročie Nežnej revolúcie, 17.11., nová divadelná inscenácia vytvorená špeciálne pre festival Matrioshka. Divadelný kabinet východňara zahrá autorské predstavenie Stanislava Bilého s názvom „BYT č. 8/9“.

Viac informácií o programe a priebehu festivalu nájdete na našej internetovej stránke:

Web: www.matrioshka.sk

Festival Matrioshka  je iniciatívou občianskeho združenia AZIMUT, ktorého cieľom je  prelomiť bariéru mlčanlivosti a nezáujmu, a takto obnoviť diskusiu o totalitných režimoch a diktatúrach.

 

FESTIVAL MATRIOSHKA - DO NOT LET ABSURDITY DESTROY HUMANITY

 

PROGRAM FESTIVALU MATRIOSHKA

 

11.11. Nech sa páči, začíname

17:00 Sprievod „Lietajúci pochod“, Hlavná ulica, Košice

 

12.11. Plagát v službách propagandy

19:00 Vernisáž výstavy propagandistických posterov, Pyecka Gallery, Hlavná 40, Košice

Výstava potrvá do 24.11.2014

 

13.11. Pecha Kucha Night #33 Matrioshka Špeciál

20:20 AULA (Bývalá zasadačka KSS), Hlavná 68, Košice ... Vstup: 1€

 

14.11. Na výsluchu alebo Pocta Marcelovi Strýkovi

19:00 Čítanie, premietanie, diskusia, Artforum, Mlynská č.4, Košice

 

15.11. Z trezoru rovno do kina, klenot ČS filmu Skřivánci na niti na veľkom plátne a v HD

19:19 100 rokov Bohumila Hrabala, DKC Veritas, Dominikánske námestie č.8 ... Vstup: 2€

 

16.11. Večer prísne zakázaných a trezorových filmov

19:00 Filmová prednáška s Petrom Konečným, Kasárne Kulturpark, Kukučínova 2, Košice ... Vstup: 2€ ,  MN18

 

17.11. Divadelný kabinet východňara: BYT č. 8/9

19:00 Divadlo, Kasárne Kulturpark, Kukučínova 2, Košice ... Vstup: 5€ /3€ predpredaj


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606