magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Filharmónia uvedie Godára
@ Kultúra -> Koncerty      Nov 25 2014 - 12:32 GMT

Vo štvrtok 27.11 o 19:00 hodine, Štátna filharmónia Košice uvedie koncert GODÁR SYMFONICKÝ I FILMOVÝ.

Koncert je zameraný na tvorbu jedného z najúspešnejších slovenských skladateľov – Vladimíra GODÁRA, ktorý bez pochýb patrí k našim najhranejším autorom v zahraničí. Vladimír Godár je autorom vyše stovky skladieb pre sólové nástroje, komorné zoskupenia i orchestrálne telesá, s rôznym obsadením. Hudba Vladimíra Godára vniesla do slovenskej hudobnej kultúry nový rozmer spočívajúci okrem iného aj v jeho postoji voči hudobnej minulosti. Skladateľov vzťah k historickým obdobiam sa rokmi ešte viac zintenzívnil. K hudbe minulosti sa však vždy stavia ako skladateľ 20. storočia a vnáša do nej napríklad aj novú podobu seriálneho myslenia. Osobitú pozornosť si zasluhuje aj spôsob, akým dokázala jeho hudba zarezonovať v slovenskom hranom filme za čo získal aj viaceré prestížne ceny, napríklad aj dvoch Českých levov.

V podaní orchestra Štátnej filharmónie Košice a vynikajúcich slovenských sólistov Petra Bieleho, Milana PaľuJozefa Luptáka zaznejú skladby ako Darjačangin sad, Malá suita pre malého Davida či Emmeleia z filmu Záhrada. V rámci koncertu venovanému slovenskému hudobnému umeniu premiérovozaznie aj skladba mladšieho slovenského skladateľa Petra DUCHNICKÉHOHudba pre orchester.
 
Program: Štátna filharmónia Košice
Leoš SVÁROVSKÝ
, dirigent
Peter BIELY, husle
Milan PA¼A, viola
Jozef LUPTÁK, violončelo
 
Peter Duchnický: Hudba pre orchester (PREMIÉRA)
Vladimír Godár:  Barkarola 
                          Malá suita pre malého Dávida
                          Emmeleia

                          Darjačangin sad, mýtus podľa Othara Čiladzeho

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk