magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Čas Vianoc, čas vreckárov
@ Aktuálne -> Rôzne      Dec 06 2014 - 07:16 GMT

Polícia vyzýva k zvýšenej opatrnosti najmä počas nákupov a radí ako sa vyhnúť nepríjemnostiam spojených s krádežami v predvianočnom období

Najkrajšie sviatky roka sa blížia a iste si nikto z nás neželá, aby mu pokazila vianočnú náladu nepríjemná udalosť. Takou môže byť aj krádež osobných vecí pri predvianočných nákupoch. Pri naháňaní sa za darčekmi, mávajú ľudia plné peňaženky a vreckári majú „žatvu“. Polícia každoročne zaznamenáva najmä v tomto období nárast majetkovej trestnej činnosti, najmä vreckových krádeží a krádeží počas cestovania hromadnou dopravou. Minulý rok v decembri sme zaznamenali v Košickom kraji 40 prípadov vreckových krádeží, 20 prípadov krádeží vlámaním do obchodov, 15 prípadov krádeží na cestujúcich počas prepravy a 47 prípadov krádeží vecí z áut. Rok predtým (2012) v decembri sme v Košickom kraji zaznamenali 34 prípadov vreckových krádeží, 19 prípadov krádeží vlámaním do obchodov, 9  prípadov krádeží na cestujúcich počas prepravy a  66 prípadov krádeží vecí z áut. Denne tak v decembri evidujeme vreckovú krádež. Polícia preto prináša niekoľko dôležitých rád, ako sa vyhnúť nepríjemnostiam spojených s krádežami.

Vreckoví zlodeji „pracujú“ všade tam, kde je viac ľudí, sústreďujú sa v obchodných domoch a veľkých nákupných centrách, ale aj v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy, či na rôznych vianočných trhoch alebo v reštauráciách. Konajú rýchlo a nepozorovane. Svoje obete si vyberajú spravidla podľa veku, predpokladanej fyzickej zdatnosti, okolia (kamerové systémy) a možnosti rýchleho úniku. Skúsený vreckár vie kabelku, či vrecká prehľadať v priebehu niekoľkých sekúnd. Vreckoví zlodeji sa zamiešajú medzi dav a pozorne sledujú situáciu, všímajú si, ako kto platí, koľko má peňazí v peňaženke, kam si peňaženku po zaplatení odloží, poprípade, či nie je v podnapitom stave.  Potom už len čakajú na vhodnú príležitosť, kedy peňaženku možno vytiahnuť z vrecka, kabelky, tašky, či bundy, využijú  príležitosť, keď sa človek začne baviť s kamarátmi a prestane venovať pozornosť okoliu. Preto si počas nákupov nenechávajte svoje peňaženky na vrchu kabeliek zavesených na pleci, alebo iných miestach, ktoré sú pre zlodeja ľahko prístupné. Peniaze je potrebné uložiť do vnútorného vrecka na saku, svetri, či košeli. Peniaze nepatria ani do zadného vrecka nohavíc. Taktiež nosenie mobilných telefónov zavesených na opasku nohavíc nie je najbezpečnejšie. Predísť krádežiam, prípadne znížiť ich riziko, sa dá aj tak, že pri vyberaní tovaru z regálov nenecháme kabelky a tašky v nákupných vozíkoch alebo zavesené na rukoväti vozíka. Po zaplatení tovaru si treba peňaženku najprv odložiť do kabelky, riadne ju zatvoriť a až potom odložiť nákup.

    Pri opustení svojho motorového vozidla, hoci len na krátky čas, nenechávajte na sedadlách kabelky, tašky, mobilné telefóny, cenné predmety ani panel od autorádia. Upozorňujeme ľudí, aby najmä v blížiacom sa predvianočnom období nenechávali žiadne cennosti vo svojich zaparkovaných vozidlách. Na svoje veci by si ľudia mali dávať pozor aj pri návšteve barov, reštaurácií a kaviarní a nenechávať cenné predmety bez dozoru. Po opustení vozidla sa treba presvedčiť, či je riadne uzamknuté.

Neodporúčame nosiť pri sebe veľké množstvo peňazí. Ak je to možné, využívajte platbu platobnými kartami. Často sa stáva, že pri bankomatovej karte je priložený aj PIN kód, pomocou ktorého páchatelia veľmi ľahko uskutočnia výber z bankomatu. Preto neustále apelujeme na občanov, aby PIN kód a bankomatovú kartu nenosili súčasne na jednom mieste.

Polícia v týchto dňoch zaznamenala tieto prípady krádeží:

O svoj mobil a peniaze prišiel mladý (19) Košičan v pondelok v skorých ranných hodinách. Doposiaľ neznámy páchateľ využil jeho nepozornosť a počas chôdze smerom na zastávku MHD Námestie osloboditeľov v Košiciach mu zo zadného  vrecka nohavíc ukradol mobilný telefón a 15 eur.   Mladému Košičanovi bola spôsobená celková škoda 290 eur.

Počas cestovania autobusom MHD prišla žena o peňaženku. V utorok dopoludnia  od zastávky Námestie osloboditeľov po Moldavskú v Košiciach doposiaľ neznámy páchateľ  „potiahol“ z kabelky peňaženku s dokladmi a finančnou hotovosťou 50 eur. Poškodenej  49-ročnej žene z Košíc spôsobil škodu vo výške 80 eur.   

„Nakupoval“ vianočné darčeky bez peňazí? V utorok popoludní doposiaľ neznámy páchateľ odcudzil v jednej z košických elektropredajní mobilný telefón  (iPhone) za 300 eur, ktorý bol voľne položený v škatuli.

Vo všetkých prípadoch polícia začala trestné stíhanie pre prečin krádeže a po páchateľoch a odcudzených veciach pátra.

Každé zistenie, že ste sa stali obeťou trestného činu má svoje špecifiká, a to či ste to zistili bezprostredne po čine alebo až neskôr. Čiže páchateľ môže byť ešte niekde na blízku, alebo ak krádež zistíte s odstupom času a možno sa už nachádzate v inom prostredí. V každom prípade je však potrebné udalosť ihneď ohlásiť polícií, ktorá po príchode na miesto vykoná všetky úkony smerujúce k zisteniu a zadržaniu páchateľa. V prípade, že sa nachádzate v priestoroch obchodného alebo nákupného centra ohláste zistenú skutočnosť pracovníkom bezpečnostnej služby, ktorí vykonajú prvotné úkony. Ak máte podozrenie a dokážete popísať osobu páchateľa, vykonajú pátranie po osobe v priestoroch obchodného centra vzájomnou komunikáciou, prípadne kamerovým systémom, čo zväčšuje možnosti dolapenia páchateľa a vrátenia odcudzených vecí.

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606