magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Na skle maľované - premiéra v ŠD
@ Kultúra -> Divadlo      Dec 10 2014 - 12:44 GMT

Poslednou tohtoročnou premiérou Štátneho divadla Košice bude 12. decembra na Malej scéne ŠD uvedenie ľudového muzikálu poľských autorov Katarzyny Gärtnerovej a Ernesta Brylla Na skle maľované, ktorý je azda najúspešnejšou divadelnou inscenáciou nielen v profesionálnych, ale aj amatérskych slovenských divadlách.

Nové košické bude tak trochu staronové," hovorí šéf činohry a režisér predstavenia Milan Antol naznačujúc, že v Košiciach uvidia diváci po rokoch predstavenie vychádzajúce z úspešnej produkcie uvádzanej v prešovskom Divadle Jonáša Záborského. Zaujímavé a iné bude podľa neho tým, kto v ňom účinkuje. „Teraz ho naštudujú noví herci dospeláci, čiže členovia košickej činohry a študenti košického Konzervatória. Bude to taký trochu súboj medzi zbojníkmi a žandármi, teda medzi študentmi a profesormi. Inscenácia bude vychádzať z princípov ľudového divadla. Budeme sa hrať a hľadať všetky možné fantazijné svety za pomoci plachty, palíc či suda. Tak ako kedysi naši starí dedovia na fašiangy pripravovali nejaké hry a hrali sa s tým, čo si doniesli z hospodárstva. A vzťah, ktorý týmto „rekvizitám" prisúdili ich menil na niečo iné, na to, čo práve potrebovali na scéne," hovorí Antol.

Týmto princípom bude prispôsobená aj hudobná stránka inscenácie. „Naša Na skle maľované má aj svoj vnútorný dramaturgický rozmer. Ten je o tom, ako sa partia mladých ľudí stretne niekde v horách, na chate. A tak aj hudba bude vychádzať z toho, čo by na takom trampe mohli pri sebe mať. Gitara, husle, basa. Takže trochu taký folk," dodáva Antol. Hudobné aranžmány pripravil Adrián Harvan a so študentmi konzervatória naštudoval Bartolomej Buraš. 

Výtvarne pri príprave predstavenia spolupracuje Slavomír Benko, o tanečnú a pohybovú spoluprácu sa postará Ivana Kučerová. Z hercov činohry sa v niektorých postavách predstavia predstavení so Tomáš Diro, Perter Cibula, Katarína Horňáková, Róbert Šudík, František Balog a Lívia Dujavová, ktorých partnermi budú študenti konzervatória. „Pre mnohých zo študentov to bude vôbec prvá skúsenosť s prácou v profesionálnom divadle. Verím, že po 408 reprízach pôvodného naštudovania v Prešove sa aj obnovené v Košiciach dočká aspoň rovnakého úspechu," dodáva Antol.

Zdroj: http://www.sdke.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=1204%3Arok-uzavrie-najznameji-udovy-muzikal&catid=35%3Aaktualne-z-inohry&Itemid=86&lang=sk

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk