magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

ŠFK uvedie SÓLO PRE SAXOFÓN
@ Kultúra -> Koncerty      Feb 04 2015 - 09:31 GMT

Koncertnú sálu Domu umenia rozozvučí vo štvrtok / 5.02/ nástroj dominujúci predovšetkým v jazzovej hudbe. „Sólo pre saxofón“ zaznie v podaní vynikajúceho poľského interpreta Pawela Gusnara, jedného z mála saxofonistov schopných prepájať klasickú hudbu s jazzom a populárnou hudbou.

V Gusnarovom podaní zaznie Rapsódia pre altsaxofón a orchester od francúzskeho impresionistu C. Debussyho, ktorá napriek svojim umeleckým kvalitám zostáva v úzadí mainstreamového orchestrálneho repertoáru. Saxofonista sa predvedie aj v Glazunovom Koncerte pre altsaxofón Es dur, jednom z posledných veľkých diel tohto významného skladateľa. Koncert skomponovaný dva roky pred autorovou smrťou má napriek svojmu názvu skôr rapsodickú štruktúru s prvkami ľudovej hudby, v ktorej sa neodzrkadlili modernistické smery 20. storočia, ale naopak odkaz romantickej hudby 19. storočia.

Monumentalita a univerzálnosť. V tomto duchu sa ponesie druhá polovica večera, kde zaznie Prvá symfónia D dur Gustava Mahlera, pôvodne obsahujúca aj program zostavený podľa novely Jean Paula „Titán“.  Súvislosť s touto predlohou je však v hudbe sotva poznateľná, kvôli čomu sám skladateľ pôvodne koncipovanú symfonickú poému neskôr revidoval na 1. Symfóniu D dur bez názvu. V súčasnosti sa názov „Titán“ používa opäť.

 Závoj tajomna okolo Mahlerových symfónií pred koncertom bližšie poodhalí Karol Petróczi na jednej zo svojich obľúbených prednášok. Saxofónový večer sa v Štátnej filharmónii Košice ponesie pod dirigentskou taktovkou Petra Vronského, šéfdirigenta Moravskej filharmónie Olomouc.
Viac informácii na www.sfk.sk


Štátna filharmónia Košice
Petr VRONSKÝ, dirigent
Pawel GUSNAR, saxofón

Claude Debussy: Rapsódia pre altsaxofón a orchester
Alexander Glazunov: Koncert pre altsaxofón a sláčiky, op. 109
Gustav Mahler: Symfónia č. 1 D dur

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk