magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Igi Brezo – výstava
@ Kultúra -> Výtvarné umenie      Mar 30 2015 - 11:45 GMT

Výstava tvorcu expresívnej, citovo a mnohofarebne štruktúrovanej maľby, originálnej a vymykajúcej sa akýmkoľvek prirovnaniam, jeho oslobodzujúce, jarou a farbami žiariace plátna sú oslavou zrodu, sviatkom nádeje. Vernisáž výstavy sa uskutoční 30. 03. o 17:00 v Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku a potrvá do 25. 04..

Igi Brezo sa narodil 29. mája 1965 v obci Sihelné na Orave (horský región severozápadného Slovenska). Po maturite na gymnáziu v roku 1983 študoval na hotelovej akadémii a následne pracoval vo svojom odbore v rámci cestovného ruchu. V súčasnosti cestuje po mnohých štátoch Európy, ale aj Ázie, strednej, južnej a severnej Ameriky.

Igi mal k maľovaniu blízko už od detstva, počas štúdií sa úspešne zúčastňoval rôznych výtvarných súťaží, čoho výsledkom bolo, že v roku 2008 začal maľovať aj vystavovať profesionálne. Trvalou a nosnou inšpiráciou jeho maľby bola a stále je príroda. Topografia zeme, vegetačný kryt, podoby a premeny živlov – zeme, vody, ohňa a vzduchu, ale aj nálady a atmosféra krajiny, jej celistvosť i detaily … viditeľný povrch, štruktúry i vnútorné sily a energia.

Štýlovým východiskom jeho krajinárskej maľby bol romantizmus a realizmus. Od roku 2009 v maliarskom rukopise a kolorite inklinuje k americkému abstraktnému expresionizmu, môžeme povedať, že až k akčnej a gestickej maľbe, k európskemu informelu, tachizmu a štrukturálnej maľbe. Jeho obrazy predstavujú explozívne maliarske erupcie. Maľby vyžarujú jasné, ale aj tlmené, vnútorné tóny farieb. Majú svoje farebné svetlá, ale aj magické, tajomné håbky monochrómov.

Igi Brezo maľuje aj figurálne kompozície: biblické motívy utrpenia Krista, ľudské tváre, rozprávkové motívy, hudobné inšpirácie a kvetinové zátišia. Medzi jeho obrazmi nájdeme aj pohľady do vesmíru a vesmírne mapy. Sú to obrazy videnia, reality i fantázie, ale aj maliarskej a ľudskej meditácie, rozjímania o našej planéte, nebeskej oblohe a nekonečnom vesmíre.

Igi Brezo maľuje komorné i veľké formáty, používa akryl a kombinované techniky.

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk