magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Philip Glass v Košiciach
@ Kultúra -> Koncerty      Apr 14 2015 - 10:48 GMT

Košická Kunsthalle/Hala umenia zažije 5 júla o 19. hodine výnimočný koncert hudobnej legendy. Do Košíc pricestuje svetoznámy americký skladateľ a klavirista Philip Glass. Oceňovaný autor filmovej hudby je považovaný za jedného z najvplyvnejších skladateľov druhej polovice 20. storočia. Vystúpi spolu s ďalšími dvoma skvelými sólistami - klaviristami Maki Namekawaovou a Antonom Batagovom. Spoločne predvedú kompletné dielo jeho 20 klavírnych etúd The Complete Piano Etudes (1994-2013).

Rozhodnutý stať sa lepším klaviristom a zdokonaliť si techniku, začal Philip Glass písať sériu relatívne krátkych klavírnych skladieb v roku 1994. Dokončil ju o takmer dve desaťročia neskôr. Glassova sada rôznorodých a zložito melodických etúd rozpráva dojímavý príbeh o skladateľovom vývoji, ale tiež o jeho hlboko osobnom vzťahu k tomuto nástroju. Kompletnú zbierku etúd premiérovo predstavil v rámci osláv svojich 75. narodenín v roku 2013

Philip Glass je skladateľom západnej klasickej tradície, ale nebráni sa vplyvom rôznych hudobných smerov.  Inklinuje k ambientnej a elektronickej hudbe, ale aj k rocku či world music. Preto sa teší  obľube aj u mladšej generácie, čo sa dnes podarí iba máloktorému skladateľovi.

Okrem Košíc si budú môcť priaznivci Philippa Glassa vychutnať jeho umenie aj v Bratislave. V  Redute historickej budovy Slovenskej filharmónie vystúpi 3. júla v rámci 11. ročníka festivalu Viva Musica! Vstupenky na košický koncert budú v predpredaji už od 14. apríla.

Philip Glass (1937) sa narodil a vyrástol v americkom Baltimore. K hudbe sa dostal prostredníctvom otcovho obchodu s platňami, kde objavil klasickú hudbu. Rozvinul hudobný štýl nazývaný „minimalizmus“, ale tento termín nemá rád. Skôr o sebe hovorí ako o skladateľovi "hudby s opakujúcimi sa štruktúrami" a označuje sa za novodobého klasicistu. Zdôrazňuje, že je vyškolený v harmónii a kontrapunkte a zdrojom jeho inšpirácie sú Franz Schubert, Johann Sebastian Bach či Wolfgang Amadeus Mozart.

Glass je veľmi plodný skladateľ. Bohatá tvorba zahàňa opery, symfónie, klavírne a divadelné skladby, skladby pre vlastný súbor, spoluprácu s poprednými hudobnými velikánmi rôznych žánrov a v neposlednom rade filmové soundtracky.

Práve filmová hudba mu zaistila celosvetové renomé. Okrem iného napísal hudbu k strhujúcim historickým dokumentom producenta Geoffryho Reggia Qatsi Trilogy (Koyaanisqatsi, Powaqqatsi a Naqoyqatsi). Tri z celovečerných filmov, ku ktorým zložil hudbu, boli nominované na Oscara. Svoju prvú nomináciu na najprestížnejšiu filmovú cenu, ale tiež Zlatý glóbus za najlepšiu hudbu, udeľovaný Asociáciou hoolywoodských zahraničných novinárov, získal za životopisný film Kundun – Život dalajlámu  (1997).  Sošku Zlatý glóbus si odniesol za hudbu k filmu Truman show (1998) s Jimom Carreyom. Hodiny (2002) s Meryl Streep, Nicol Kidman a Julianne Moore mu priniesli opäť nielen nomináciu na Oscara a Zlatý glóbus, ale aj získanie ceny Britskej filmovej akadémie za najlepšiu filmovú hudbu. Najnovší film Leviatan (2014) Andreja Zvjaginceva, ku ktorému zložil hudbu, bol Zlatým glóbusom ocenený za najlepší zahraničný film.

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk