magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Francúzska hudobná ikona ZAZ v "parku"
@ Kultúra -> Koncerty      Jun 01 2015 - 15:37 GMT

Jednu z najväčších hviezd súčasnej svetovej hudobnej scény, francúzsku speváčku ZAZ , uvidíme 9. augusta 2015 v Košiciach. Vystúpi na tradičnom multižánrovom festivale Leto v parku, ktoré bude Košičanom i návštevníkom mesta od 24. júla do 30. augusta spríjemňovať prázdniny.

Speváčka a pesničkárka ZAZ, vlastným menom Isabelle Geffroy, sa za pomerne krátky čas stala v hlavnom hudobnom prúde ovládanom anglo-americkou produkciou fenoménom. Už niekoľko rokov je nielen najpopulárnejšou francúzskou speváčkou, ale aj jednou z najúspešnejších francúzskych umelcov vo svete. Získala mnohé zlaté, ale aj platinové a diamantové ocenenia za najpredávanejšie nahrávky. Jej prvý veľký hit Je veux o pohàdaní konzumnou spoločnosťou má na YouTube už vyše 31 miliónov vzhliadnutí.

ZAZ na koncertoch oslňuje publikum výrazným, trochu chrapľavým hlasom, svojou energiou, živelnou prirodzenosťou a chuťou do života. Znie francúzsky štýlovo, ale nechýba jej šibalstvo, niekedy až drzosť. Jej hudba vychádza zo zmesi jazzu a soulu, blues a šansónu, no i popu s nádychom cigánskeho swingu.

V súčasnosti medzinárodne najúspešnejšia francúzska umelkyňa pricestuje na východ Slovenska v rámci letného európskeho turné. Okrem  svetoznámych hitov z dvoch predchádzajúcich albumov predstaví aj novinky zo svojho tretieho štúdiového albumu Paris. Vydala ho v novembri 2014 ako hold "mestu lásky". K spolupráci prizvala legendy ako je Quincy Jones (producent najslávnejších albumov Michaela Jacksona, vrátane svetovo najpredávanejšieho albumu Thriller) a multitalentovaný hudobník a prvotriedny aranžér John Clayton. Duet si na tomto albume, tvoreného coververziami známych piesní o francúzskej metropole, zaspievala s 90-ročným klasikom francúzskeho šansónu Charlesom Aznavourom ale tiež mladou kanadskou speváčkou Nikki Yanofsky.

ZAZ začínala ako pouličná muzikantka, dnes plní najväčšie svetové sály a je hlavnou hviezdou medzinárodných festivalov. Od roku 2001 prešla nejrôznejšími bluesovými a jazzovými kapelami a vystupovala s nimi po celom svete. V roku 2006 sa vrátila do Paríža, kde jej kariéra nabrala nový smer po stretnutí s producentom Kérredine Soltanim. V roku 2010 s ním natočila debutové album s jednoduchým názvom ZAZ. Polovicu skladieb si pritom zložila sama.

V máji 2013 vydala svoj druhý album Recto Verso s opäť veľmi populárnou skladbou On ira, ktorú opäť zložil Kérredine Soltani. V tom istom roku jej pieseň Éblouie par la nuit použili vo filme Dead Man Down s Colinom Farrellom. Nahrala aj titulnú skladbu a niekoľko ďalších piesní pre nový film Bella a Sebastián (Belle et Sébastien). Pred dvomi rokmi vyrazila na veľké svetové turné, ktorým prešla päť kontinentov a celé ho vypredala. Vlani, v rámci miniturné, vystúpila v Latinskej Amerike ale objavila sa aj v našich končinách.

Novodobá Edith Piaf, ako ju označili slovenské média, sa prvý krát predstavila na Slovensku v Bratislave v novembri 2014. V susednom Česku predtým opakovane slávila úspech na festivale Colours of Ostrava. Na hudobný príliv energie sympatickej Francúzsky, ktorá je známa aj tým, že sa rada prihovára publiku v jeho rodnom jazyku, sa teda konečne možu tešiť jej priaznivci aj v Košiciach. 

Lístky sú v predaji od pondelka 11.5.2015. Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk