magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Festival súčasného umenia ARS NOVA
@ Kultúra -> Koncerty      Jul 01 2015 - 10:13 GMT

Festival súčasného umenia ARS NOVA 2015  odštartuje 4. júla svoju letnú časť. Stane sa tak vo veľkom štýle a v spojení s dvomi významnými americkými hudobnými osobnosťami Philipom Glassom a Elliottom Sharpom. Sériu troch koncertov doplní letná hudobná akadémia. Podujatie s 13-ročnou históriou bude pokračovať  jesennou časťou v novembri. Spoločne ho pripravujú Medzinárodná spoločnosť pre súčasnú hudbu ISCM, Štátna filharmónia Košice a Košické kultúrne centra/K13 ako hlavný organizátor.
 
Podľa dramaturgičky festivalu Lucie Potokárovej na úvod festivalu zaznie v Kasárňach/Kulturparku slovenská premiéra skladby Philipa Glassa Music with Changing Parts v podaní súboru Cluster Ensemble. „Dúfame, že otvárací koncert sa uskutoční aj za účasti autora a jeho spoluhráčov, ktorí v tom čase už budú v Košiciach. Koncertu bude predchádzať nahrávanie skladby,“ informovala L. Potokárová.
 
V nedeľu, 5. júla, nastane v Košiciach veľkolepá hudobná udalosť. Svetoznámy americký hudobný skladateľ Philip Glass, ktorý patrí k najinovatívnejším a najrešpektovanejším osobnostiam vo svete hudby, vystúpi spolu s ďalšími dvoma skvelými sólistami – japonskou klaviristkou Maki Namekawaovou a ruským klaviristom Antonom Batagovom. Spoločne v Kunsthalle predvedú kompletné dielo jeho 20 klavírnych etúd The Complete Piano Etudes (1994-2013).
 
Súbežne s festivalom bude od 4. do 11. júla prebiehať Letná hudobná akadémia. Jej organizátorom je komorný súbor VENI ACADEMI, ktorý sa pod vedením Daniela Mateja špecializuje na súčasnú hudbu. „Letnej hudobnej akadémie sa zúčastní  30-členný súbor tvorený hudobníkmi z ôsmich krajín sveta,“ spresnila L. Potokárová. Lektorom bude skladateľ, multiinštrumentalista a producent Elliott Sharp, ktorý je ústrednou postavou experimentálnej hudobnej scény v New Yorku viac ako tridsať rokov. S výsledkom ich spolupráce sa budú môcť poslucháči zoznámiť na koncerte v Kasárňach/Kulturparku 10. júla od 19:00 hod.

Program letnej časti ARS NOVA 2015:
PHILIP GLASS - Music with Changing Parts / Cluster ensemble
Sobota 4. 7. 2015, 19:00 Kasárne/Kulturpark
 
PHILIP GLASS - The Complete Piano Etudes
Nedeľa 5. 7. 2015, 19:00 Kunsthalle
 
ELLIOTT SHARP & VENI ACADEMY
Piatok 10. 7. 2015, 19:00 Kasárne/Kulturpark

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk