magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Vo VSG Cesta gesta
@ Kultúra -> Výtvarné umenie      Aug 21 2015 - 15:15 GMT

Vo Východoslovenskej galérii si od 4. septembra budeme môcť pozrieť výstavu Karola Petreša – Cesta gesta

Profilová výstava domáceho autora patriaceho k mladšej generácii umelecky a pedagogicky aktívnych košických výtvarníkov predstavuje jeho aktuálnu polohu vo vývine výrazového jazyka, ktorým postupne prechádza od ukončenia svojich štúdií v roku 2008 v Ateliéri súčasného obrazu u doc. Adama Szentpéteryho na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Vo svojej doterajšej tvorbe sa stal divácky známejší viac ako autor expresívne zobrazujúci najmä izolovanosť a „outsidériu“ človeka, uchyľujúceho sa do imaginárnych interiérov a vnútorných svetov, v ktorých sa jeho jediným spoločníkom stáva vlastný tieň. Vo svojej novej výstave vizuálne predstavuje však diametrálne odlišnú kvalitu pocitov bezmenného človeka, keď ohlasuje príklon viac do priestoru explozívnej farebnej pestrosti, základom ktorej mu stojí prvotná inšpirácia skutočnou krajinou podobne ako v impresionizme, na čo odkazujú aj názvy niektorých vystavených malieb tvorených technikou oleja, akrylu, tempery či koláže.


Nepochybne inšpirovaný výrazovou stratégiou tohto výtvarného obdobia si však vyberá iba tému s dominantnou farbou udávajúcu základný tón, resp. atmosféru obrazu, ktorú dotvára následne pomocou expresívneho gesta aktivizujúceho sa z podvedomia. Totiž Petrešova pôvodná inšpirácia krajinou je len východiskovým bodom, od ktorého ďalej už rieši kompozíciu a farebnosť zvlášť ako samostatný maliarsky problém vlastného výrazového gesta. Prostredníctvom vystavených obrazov môže tak publikum nahliadnuť na estetickú snahu výtvarníka o posunutie hraníc krajinomaľby vedúcej paradoxne až k abstrakcii, pomocou ktorej prezentuje divákom čistú radosť z maľovania.

Kurátorom výstavy je PhDr. Pavel Urban, PhD. 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk