magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Balet ŠD uvedie Bajadéru
@ Kultúra -> Divadlo      Sep 07 2015 - 12:08 GMT

Prvou premiérou Štátneho divadla Košice v novej divadelnej sezóne bude už v piatok 18. septembra jeden zo skvostov svetovej baletnej tvorby, klasický balet Bajadéra. Pripravuje ju svetoznámy tanečník Vladimir Malakhov. Balet na hudbu Ludwiga Minkusa, ktorý od roku 1877, kedy ho v Petrohrade uviedol Marius Petipa, neschádza zo svetových scén, príde na javisko košického divadla prvý raz v jeho histórii a slávnostná premiéra bude zároveň vyvrcholením osláv 70. výročia vzniku divadla.

Podľa umeleckého šéfa košického baletu Andriia Sukhanova možno Bajadéru bez akýchkoľvek pochybností zaradiť medzi najväčšie klasické balety ako sú Luskáčik, Giselle, Labutie jazero či Spiaca krásavica. „Bajadéra by určite mala byť ozdobou repertoáru každého baletného súboru v kamennom divadle,“ tvrdí Sukhanov. Zaujímavosťou je, že napriek popularite diela vo svete, mala Bajadéra slovenskú premiéru až v roku 2003 v Slovenskom národnom divadle. Košický balet je druhým súborom na Slovensku, ktorý si na ňu trúfol. „Tento balet je veľkoplošným plátnom, a určite s ohľadom k tradícii, má aj svoje kritéria, ktoré je potrebné zachovať. Vyžaduje veľkú scénickú a kostýmovú výpravu, tak isto aj dostatočný počet kvalitných interpretov. Je pravda, že nie každý baletný súbor si môže dovoliť zaradiť tento titul do repertoáru, hlavne z dôvodu kvalitatívnej pripravenosti umelcov,“ vysvetľuje Sukhanov.

Bajadéru v Košiciach pripravuje renomovaný medzinárodný tím vedený jedným z najlepších svetových tanečníkov prelomu tisícročí, v súčasnosti aj celosvetovo uznávaným choreografom a režisérom Vladimirom Malakhovom.

Spolupracujeme s ním už niekoľko rokov, viackrát navštívil náš súbor ako baletný majster, veľmi aktívne sa podieľal na príprave niektorých titulov, viedol baletne tréningy a skúšal s našimi tanečníkmi,“ hovorí Sukhanov. Malakhov príbeh zakázanej lásky chrámovej tanečnice a bojovníka odohrávajúci sa v exotickej Indii prvýkrát uviedol už v roku 1998 vo Viedenskej štátnej opere a neskôr v roku 2002 v Berlíne. „Košická verzia bude iná. Nedisponujeme takým veľkým javiskom a veľkorysým počtom zborových tanečníkov, takže sme museli urobiť drobné úpravy v scénickej výprave aj v početnosti zboru. Verím však že toto predstavenie bude veľkou vizuálnou pastvou pre oči diváka,“ myslí si Sukhanov o predstavení, do ktorého scénu a kostýmy navrhol Jordi Roig. Popri sólistoch a zbore baletu sa vo veľkolepých scénach Bajadéry predstavia aj študenti dvoch košických konzervatórií, na Zádielskej a Exnárovej ulici, ale aj mladí tanečníci z talianskej Accademia Nazionale Di Danza Di Roma.

 

Svjatoslav Dohovič, tlačový tajomník ŠD Košice 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk