magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Koncert pre milovníkov filmovej hudby
@ Kultúra -> Koncerty      Sep 08 2015 - 10:56 GMT

Po veľmi úspešnom koncerte filmovej hudby v klavírnom prevedení sa začiatok jesene bude niesť opäť v tomto duchu. Tentoraz to nebude iba klavír, ale symfonický orchester. Hudbu z najznámejších filmov uvedie 10. septembra v Kunsthalle/Hale umenia Štátna filharmónia Košice s dirigentom Martinom Leginusom. Pre veľký záujem sa uskutočnia dva koncerty so začiatkom o 17:00 a 20:00 hod.
Znieť bude predovšetkým hudba amerického skladateľa Johna Williamsa. Okrem známych skladieb zo soundtrackov k filmom Superman, Indiana Jones, Star Wars si vypočujeme aj skladby z filmov Čeľuste či Gejša. Zaznie aj Psycho suite od Bernarda Herrmanna.

JOHN TOWNER WILLIAMS (1932) je vďaka 45 nomináciám označovaný za najviac nominovaného žijúceho umelca na Cenu Akadémie. O jednu viac má len Walt Disney. Je dvorným skladateľom hudby ku filmom Stevena Spielberga. Doteraz získal 5 Oscarov, 3 Emmy, 4 Zlaté glóbusy a 21 cien Grammy. Prvé ocenenie dostal v roku 1971 za adaptáciu hudby k muzikálu Normana Jewisona Fiddler On The Roof  (Fidlikant na streche). Zložil hudbu k mnohým, predovšetkým fantastickým, dobrodružným a najpopulárnejším filmom všetkých čias, ako sú Hviezdne vojny, Jurský park, Čeľuste, Indiana Jones Schindlerov zoznam Superman, AI – umelá inteligencia a Harry Potter.

Narodil sa v New Yorku matke Esther a jazzovému trubkárovi Johnovi, ktorý je jedným zo zakladateľov Raymond Scott Quintet. Rodina sa presťahovala do Los Angeles, kde získal vzdelanie na North Hollywood High School. Potom študoval na Kalifornskej univerzite a jeho mentorom bol hudobný skladateľ Mario Castelnuovo-Tedesco. V roku 1952 vstúpil do leteckých síl USA, kde tri roky dirigoval kapelu. V New Yorku potom začal navštevovať najznámejšiu hudobnú školu Julliard School of Music, kde sa učil predovšetkým klavírnu hudbu. Popritom hral na piano v niekoľkých jazzových kapelách a štúdiových orchestroch.

Po ukončení školy pracoval v Los Angeles ako orchestrátor vo filmových štúdiách a súčasne hral na klavíri. Spolupracoval so skladateľmi Alfredom Newmanom a Jerrym Goldsmithom. Jeho hviezdnu kariéru odštartovala úzka spolupráca so Spielbergom, ktorý tvrdí, že za obrovský úspech filmu Čeľuste vďačí polovicou hudbe Williamsa.

Skladateľ J. Williams je predovšetkým známy hudobným doprovodom k celej hexalógii Hviezdne vojny a preslávil sa predovšetkým svojim svetoznámym motívom „Darth Vader march“. Napísal tiež ústredné hudobné motívy pre olympijské hry (1984, 1988, 1996 a 2002). Najznámejší je „Olympic fanfare and theme“ z LOH v Los Angeles z roku 1984.

V súčasnosti patrí  medzi najuznávanejších amerických skladateľov filmovej, ale aj klasickej hudby a dnes je najvýznamnejší a najúspešnejší skladateľ filmovej hudby všetkých čias, ktorý skomponoval partitúry k vyše 100 filmom. Vypočuť si aspoň niektoré z nich v podaní Štátnej filharmónie Košice bude veľkým umeleckým zážitkom.

ŠTÁTNA FILHARMÓNIA KOŠICE bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. V krátkom čase dosiahla uznanie odborníkov i verejnosti a stala sa jedným z popredných reprezentantov slovenského interpretačného umenia doma i v zahraničí. V súčasnosti má orchester 80 profesionálnych hudobníkov. Zaznamenal výrazné úspechy na koncertných pódiách európskych krajín, ale aj v Severnej Amerike a v Ázii. ŠfK prezentuje svoje umenie okrem aktívnej koncertnej činnosti prostredníctvom nahrávok pre rozhlasové, televízne a gramofónové spoločnosti (160 CD). Repertoárové spektrum orchestra obsahuje všetky frekventované diela od baroka po hudbu 21. storočia.

MARTIN LEGINUS (1980) je hudobným riaditeľom  Štátnej opery v Prahe a dirigentom Slovenského národného divadla v Bratislave. Študoval dirigovanie na Štátnom konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V rámci štúdia sa zúčastnil majstrovských kurzov u Kurta Masura, bývalého šéfdirigenta Newyorskej filharmónie, následne absolvoval semestrálnu stáž v Landestheater Detmold v Nemecku.

Spolupracoval s Orchestrom Štátnej opery Budapešť, Filharmóniou Oviedo, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Štátnou filharmóniou Košice, Orchestrom Štátnej opery Košice, Cappellou Istropolitanou, Štátnym komorným orchestrom Žilina, Slovenským komorným orchestrom B. Warchala, Musicou aeternou; a so sólistami, ako sú ¼ubica Vargicová, Adriana Kučerová, Eva Hornyáková, Jolana Fogašová, Terézia Kružliaková, Leo Nucci, Pavol Bršlík, Sergej Larin, Miroslav Dvorský, Oto Klein, Dalibor Jenis, Peter Mikuláš, Markus Forster, Ladislav Fančovič, Marian Lapšanský a i.
 
PROGRAM:
John Williams: Superman main theme
John Williams: Superman “Love theme”
Bernard Herrmann – Psycho suite
John Williams: Indiana Jones: main theme – The Raiders of the Lost Ark
John Williams: Flying theme (z filmu E.T.)
John Williams: Memoirs of a Geisha – Sayuri’s Theme
John Williams: JAWS Theme
John Williams: Jurassic Park Main theme
John Williams: Star Wars Suite for Orchestra
I. Main Title
II. Princess Leia´s theme
III. The Imperial March (Darth Vader´s
IV. Yoda´s theme
V. Trone Room & end title

Vstupné: 10 € v predpredaji/14 € na mieste
Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk