magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Botanickej o včelách a včelárstve
@ Aktuálne -> Rôzne      Oct 14 2015 - 06:34 GMT

Výstava je organizovaná Botanickou záhradou UPJŠ v Košiciach v spolupráci so Slovenským zväzom včelárov, Základnou organizáciou Košice, a bude sprístupnená v priestoroch Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach, Mánesova 23, od 16. októbra 2015 do 1. novembra 2015, denne od 9:00 do 17:00 hod.

Návštevníci sa prostredníctvom expozície oboznámia so zaujímavým životom včiel, rôznymi včelárskymi predmetmi a pomôckami, od tých historických až po tie moderné. Sprievodným programom výstavy budú tvorivé dielne, ochutnávka medov, prednášky pre širokú verejnosť, ale aj prezentácia výrobcov a predajcov spojená s poradenskou činnosťou.

Počas celej doby výstavy budú návštevníkom k dispozícii členovia SZV ZO Košice, ktorí zabezpečia poradenskú činnosť, ale tiež predaj rôznych včelích produktov. Predpokladáme, že návštevníci ocenia možnosť vybrať si z ponuky šiestich – siedmich druhov medu priamo od včelára, ktoré budú môcť pred kúpou aj ochutnať“, poznamenáva Eduard Grega, predseda SZV ZO Košice.

Na tvorivé dielne sa môžu tešiť nielen najmenší návštevníci. MIMI farma od 18. októbra až do konca výstavy pripravila pre návštevníkov workshop, počas ktorého sa oboznámia s včelím voskom a jeho využitím.. Naučia sa, ako si z vosku vyrobiť rôzne druhy sviečok a  medzistienok, ktoré si zároveň budú môcť aj zakúpiť. Počas dvoch sobôt, 17. a 24. októbra bude od 14:00 hod. pre návštevníkov pripravená tvorivá dielňa pod názvom „Ako na medovníky“ pod vedením p. Dany Madejovej. Záujemcovia sa naučia pripravovať medovníkové cesto podľa receptúry Márie Murárikovej. Súčasťou dielne bude aj zdobenie medovníkov, ktoré si tiež budú môcť kúpiť.

Život včiel je v mnohých ohľadoch mimoriadne zaujímavý. Odhaľovať tajomstvá diania v úli je nielen pútavé, ale aj spoločensky a výchovne veľmi prospešné. Pracovitosť, kolektivizmus a spolupráca včiel pri dosahovaní spoločného cieľa, mnohostranná účelnosť ich správania, dorozumievanie sa a rešpektovanie prirodzenej hierarchie v spoločenstve, to sú všetko ušľachtilé príklady hodné nasledovania. Aj preto bude v rámci expozície významným lákadlom špeciálny úľ s presklenou stenou. V ňom bude možné pozorovať skutočné živé včely. Obdivovať dianie v úli a rušného života v ňom je atrakciou pre návštevníkov všetkých vekových kategórií“, vysvetľuje Ing. Robert Gregorek, PhD., vedúci oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.

Sprievodným podujatím výstavy budú prednášky počas víkendu, na ktorom sa odprezentujú výrobcovia včelárskych pomôcok pre odborníkov. V piatok 23. októbra o 10:00 hod. pozývame na včelársku diskusiu žiakov základných škôl a v sobotu o 14:30 hod. širokú odbornú, ale aj laickú verejnosť na prednášku MUDr. Košlíka pod názvom „Možnosti použitia včelích produktov na upevnenie zdravia“.

Organizovanie výstav s včelárskou tematikou je výsledkom spolupráce medzi Botanickou záhradou UPJŠ v Košiciach a SZV ZO Košice. Súčasťou spolupráce bolo aj vybudovanie náučného chodníka, o návštevu ktorého má záujem čoraz viac návštevníkov a žiakov základných škôl. Rozvíjanie včelárskych aktivít v botanickej záhrade bude pokračovať napríklad aj prostredníctvom kurzu pre začínajúcich včelárov, ktorého ďalší ročník začne v januári 2016,“ vysvetľuje doc. RNDr. Sergej Mochnacký, CSc., riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.

Mgr. Mária Hrehová, PhD., Tlačový referent a hovorca;

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606