magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Opera Štátneho divadla Košice uvádza do tretice - Verdiho Trubadúra
@ Kultúra -> Divadlo      Apr 10 2002 - 12:00 GMT
Prvý marec bude v budove Štátneho divadla Košice patriť premiére Verdiho opery Trubadúr. Ide o jednu z najznámejších opier tohto velikána, ktorá patrí do trojice - Rigoletto, Traviata a Trubadúr. Autor ich napísal takmer v jednom období, a tak sú hudobne veľmi podobné a opakuje sa v nich veľa motívov. To ale nie je na škodu, pretože, ako povedal dirigent Igor Dohovič, sú to Verdiho najpopulárnejšie opery.

Premiérou Trubadúra sa teda opera ŠDK zavďačí domácemu divákovi. No nielen to: "Kedže v repertoári máme prvé dve spomínané diela, doplníme ich o Trubadúra. Oslávime tak dve jubileá - sto rokov od smrti autora a sto pätdesiat rokov od premierovania tejto svetoznámej trojice - Rigoletto, Traviata, Trubadúr. No a nakoniec vyhovieme aj organizátorom festivalu v madarskom Soproni, kam chodievame pravidelne každý rok - Trubadúra si žiadali", povedal dirigent Igor Dohovič. "Prioritou tohto diela ale je, aby prilákalo diváka - nádhernou hudbou, zaujímavým dejom a lákavým obsadením. Trubadúr je populárny a Košice ho poznajú."

Spevácke obsadenie: "Vzhľadom na to, že náš ansámbel nám neumožňuje obsadiť všetky postavy, siahli sme po hosťoch. Takisto tým, že je opera v prerode - buduje sa nový kolektív - hľadajú sa hostia s perspektívou stať sa možno internými zamestnancami," povedal Igor Dohovič, ktorý je zodpovedný za hudobné naštudovanie Trubadúra. Z tohto postu využil svoje kontakty z východu /študoval na Akadémii muzických umení vo ¼vove/. Takže hlavné postavy stvárnia: Manrica - Košičan Michal Lehotský v alternácii s N. Višnjakovom zo Štátnej opery z Prahy, Leonóru z domácich predstavuje Táňa Paladiová - Paľovčiková. Keďže je momentálne na materskej dovolenke, našli sa za ňu dve náhrady: jednou je mladá, vynikajúca speváčka z Kyjeva, ktorú Igor našiel na jeseň v rámci predspievania v Kyjeve, kde si vypočul tridsať tri spevákov. Volá sa Alla Pryhara. Druhou je už Košičanom známa /z predstavenia Nabucco, v ktorom účinkovala na jeseň s veľkým úspechom/ ¼udmila Savčuk z Ukrajiny. Ïalšia hlavná postava Gróf Luna je obsadená domácimi spevákmi - Františkom Balúnom a Michalom Adamenkom. Možno jandôležitejšou postavou celej opery je cigánka Azucena. Spievať ju budú: domáca V. Hronská a J. Zerhaová... "Ostatné menšie úlohy sú obsadené našimi spevákmi."

Ako ďalej povedal, opera sa nebráni ani absolventom košického konzervatória. "Venujeme sa im, zapracovávame ich, ale Trubadúr si vyžaduje skúsené hlasy a skúsených spevákov - sólistov. Ale niektorí alternujú vedľajšie postavy: Marek Gurbaľ, Lucia Knoteková, Peter Berger..."

Pod réžiu sa podpísala Karla Staubertová - Sturm z Prahy. "Réžia je chápaná dosť tradične. To znamená klasicky. A zaujímavo. Podľa mňa je to za posledné roky jedna z lepších réžií. Scéna nie je úplne autentická - to znamená, že ak má byť na javisku zámok, nebude tam. Je skôr praktická - vysúvacie panely, ktoré delia scénu... Postaral sa o ňu Zavarský. Čo sa týka samotnej muziky, je samozrejme nádherná a uchvacuje. Takú si žiada aj publikum. Tiež som zástancom toho, že Verdi vedel najlepšie, čo tam napísal. Naštudovanie je tradičné, s minimálnymi škrtami, ktoré sa zvyknú robiť a sú všeobecne uznávané." Domáci orchester nie je kompletný, ale podľa dirigenta sa v tomto smere veľa podarilo: "Súbor sa stabilizoval a výkon orchestra je o dve triedy lepší ako pred rokom. Snažíme sa ho dobudovať, ale to je dlhodobejší proces."

Čo sa týka deja, Trubadúr - to je klasická romantika o láske, žiarlivosti a všetkému, čo k tomu patrí. Ale! "Na túto operu musí byť divák pripravený", hovorí I. Dohovič. "To znamená - musí ovládať dej. Je jeden z najzapletenejších. A odohráva sa aj v pauzách, medzi dejstvami. Napríklad keď Manrico uteká zachrániť matku Azucenu, končí sa dejstvo. Ïalšie začína tým, že je vo väzení. Medzitým sa teda muselo niečo udiať..." Gróf Luna a Manrico sú bratia. Dozvedia sa to až na konci. Povie im to stará cigánka, ktorá bola svedkom zámeny: Otec týchto bratov dal zabiť jej matku. Cigánka sa zaprisahala, že sa pomstí. Keď boli novorodeniatka, chytila jedného zo synov a hodila ho do ohňa. V tom zbadala, že to bolo jej vlastné dieťa, a tak si vzala Manrica a vychovala ho. Celé sa to rozvíja na pomste. Leonóra je zaľúbená do Manrica, ale milujú ju obaja bratia. Vzniká trojuholník vyjasňovania vzťahov. Na konci traja zomierajú.

Na záver azda ešte jedna potešujúca správa pre divákov. Novinka, o ktorej sa už dlhšie šepká - titulkovacie zariadenie - sa onedlho spustí. Nebude to na premiére, ale zrejme koncom marca alebo začiatkom apríla.

(28.2.2002)
¼udmila Paňáková
Foto: Karol Hatala   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk