magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Po stopách šibalskej Pauli
@ Kultúra -> Divadlo      Jan 27 2016 - 09:57 GMT

Bábkové divadlo v Košiciach 29. januára 2016 ako svoju 200. premiéru uvedie jedinečný projekt bábkovej inscenácie bez slov. Autorka a režisérka Kata Csató vo svojej hre „Šibalka Pauli“ vtipne a poeticky spodobnila svet zvieratiek, ktorý je v niečom podobný tomu, v ktorom žijú deti. Otvára rodinné vzťahy, načrtáva typológiu svojráznych postavičiek a buduje situácie. Šibalka Pauli sa chová ako mláďatko vstupujúce do sveta plného prekvapení najrôznejšieho druhu. Zoznamuje sa s nimi a vyrovnáva spôsobom sebe vlastným.

Nechcené zavinenia drobných nehôd, ktoré spôsobí malá zajačica Pauli, vyznievajú v očiach súrodencov ako schválnosti. Pauli je nezbedná zajačica ako spontánne hrajúce sa dieťa, ktoré nechtiac rozbije hračky súrodencov Liny a Maxa. Nedorozumením zje aj jedlo prichystané mamou pre všetkých. Vzniká tak obraz zajačice, ktorá úmyselne poškodzuje veci iných a spôsobuje im bolesť. Mama ju napomína. Ale v situácii, kedy Lina rozbije tanier a nechce sa priznať ani ona, ani Max, padne vina na Pauli na princípe podobnosti znakov. Útek Pauli z domu je iba detský vzdor, ktorého hýbateľom je skutočnosť, že nevie presadiť svoju pravdu. Nakoniec  však všetko dobre dopadne.

Dramaturgia Bábkového divadla v Košiciach zaradila toto dielko do svojho repertoáru v snahe poskytnúť malým divákom umelecké spracovanie základných etických princípov. Sú nimi problémy ako klamstvo, zodpovednosť za vlastné činy, pomoc tým, ktorí ju potrebujú, skutočné a vnímané zlo a pod.

Bábkové divadlo v Košiciach – kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja je jediné profesionálne divadlo svojho druhu na východnom Slovensku. Funguje od roku 1959 a od svojho vzniku má na konte 200 premiér.

Ladislava Juhászová

 


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk