magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Bábkové divadlo rozozvučalo čarovné husle
@ Kultúra -> Divadlo      Mar 09 2016 - 15:59 GMT

Bábkové divadlo v Košiciach sa s tvorivým tímom a pracovníkmi RTVS vrátilo  z úspešného natáčania 2.časti televíznej bábkovej inscenácie s názvom Čarovné husle.

Dňa 24. februára 2016 tvorivý tím pod vedením režiséra Jána Sabola, ktorý má na starosti réžiu celého televízneho projektu, nakrúcal v lese na Bankove a v dňoch 26. - 27.februára 2016 v skanzene v Užhorode na Ukrajine. Tvorivý tím okrem režiséra tvorí hlavný kameraman Ivan Finta a hlavný dramaturg projektu Peter Himič.

Televízny scenár z pera ukrajinskej autorky N. Orešnikovej je príbehom o nespokojnom husliarovi Pavlovi, ktorý hľadá šťastie, pričom to skutočné má nablízku. Výborný husliar Pavol, slobodný dedinský mládenec, túži po krásnej Dajale, bohatej dievčine, ktorú nikto nevidel a žije len v legendách dedinských ľudí. Pavol tomu uverí a pokúša sa ju nájsť, aby mal bohatú a peknú nevestu. Láska chudobnej dedinskej dievčiny Marušky ho necháva chladným. Na ceste za vytúženým snom stretáva zázračné bytosti, ktoré mu dopomôžu spoznať pominuteľnosť svetskej krásy a relatívnosť bohatstva. Až zničenie jeho milovaných huslí privedie Pavla k rozumu, uvidí skutočnú lásku oddanej a múdrej Marušky.

Televízna bábková inscenácia Čarovné husle z desaťdielneho cyklu „Príbehy spod Karpát“ vzniká v rámci cezhraničného projektu „Cestujúce bábky“, ktorý je financovaný z Nórskeho finančného mechanizmu a Štátneho rozpočtu SR. Desať televíznych bábkových inscenácií, spoločné predstavenia a dokumenty o zaujímavých lokalitách prinesie spoločný slovensko- ukrajinský projekt bábkových divadiel a ich partnerov. Cieľom projektu je zlepšiť informovanosť o prihraničných regiónoch Ukrajiny a Slovenska a prezentovať spoločné kultúrne dedičstvo.

 

Ladislava Juhászová

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk