magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Kráľovská medaila za mimoriadny prínos
@ Aktuálne -> Zdravie      Apr 15 2016 - 11:05 GMT

Kráľovskú medailu za svoj mimoriadny prínos pre rozvoj znalostní v oblasti verejného zdravotníctva v Európe získal včera doc. dr. J.P. Jitse van Dijk z Univerzity Groningene, ktorý vedie dlhoročnú spoluprácu s Lekárskou fakultou UPJŠ v Košiciach. Významné ocenenie tomuto lekárovi a vedcovi odovzdal na pôde Univerzity v Groningene André van den Nadort starosta holandského mesta Ten Boer, v ktorom Jitse van Dijk žije.

„Mám úprimnú radosť z ocenenia pána Jitseho van Dijka a som presvedčený, že je v správnych rukách. Jeho spolupráca s tímom profesorky Madarasovej Geckovej z Lekárskej fakulty UPJŠ významne prispela k vedeckým úspechom našej univerzity. Vysoko si vážime grantovú úspešnosť, vedecké výstupy i výsledky výchovy doktorandov v rámci tejto spolupráce.Verím, že Jitse van Dijk sa cíti na našej univerzite ako jej integrálna súčasť, pretože aktívne pôsobil najprv na našej Prírodovedeckej fakulte, neskôr na Filozofickej fakulte a v súčasnosti na Lekárskej fakulte. Želám mu pevné zdravie, veľa kreatívnych nápadov a teším sa na ďalšie stretnutia s ním na pôde Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach,“ hovorí rektor UPJŠ prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc.

Docent Jitse van Dijk je dlhoročným pracovníkom University Medical Center Groningen (UMCG), kde pôsobí ako výskumník na Ústave verejného zdravia (Health Sciences, oddelenie Community and Occupational Medicine). Aj keď vo februári tohto roka odišiel ako 66-ročný do dôchodku, je stále aktívnym pracovníkom UMCG a naďalej tiež spolupracuje s Lekárskou fakultou UPJŠ. Táto vyše dvadsaťročná spolupráca viedla k obhajobe už 27 doktorandských prác študentov Lekárskej fakulty UPJŠ pod jeho vedením.

„Docent Jitse van Dijk vyvinul a implementoval inovatívny systém vzdelávania doktorandov, významne prispel k zmene akademickej kultúry, podporoval najzraniteľnejší no najcennejší segment akademickej obce – mladých výskumných pracovníkov a za 20 rokov intenzívnej spolupráce dosiahol neuveriteľný úspech a to nielen v zmysle obhájených prác, publikovaných vedeckých prác, rozvinutých plnohodnotných výskumných partnerov ale v zmysle rozšírenia poznania o vplyve psychologických, sociálnych a kultúrnych aspektov na zdravie ľudí ako i na zvládanie chronických ochorení. Veľmi sa teším uznaniu jeho celoživotného úsilia a prínosu v jeho domácej krajine, ktoré si naozaj zaslúži,“ vyjadrila sa prednostka Ústavu psychológie zdravia UPJŠ LF prof. Mgr. Andrea Madarasová Gecková, PhD.

Výskumné pôsobenie Jitse van Dijka nielen v rámci Holandska, ale aj ďalších európskych krajín, umožnilo významne prispieť k riešeniu problémov v oblasti verejného zdravia a zdravotnej starostlivosti v strednej Európe. Jeho práca významne prispela k zlepšeniu príležitostí zapojenia sa do spoločnosti pre ľudí s chronickými ochoreniami, ako sú roztrúsená skleróza, zlyhanie obličiek a Parkinsonova choroba. Docent van Dijk tiež zohral úlohu pri zvyšovaní povedomia o nezdravom správaní a jeho prevencii u adolescentov a pri riešení dôležitých zdravotných problémov rómskej komunity. Práve jeho významný prínos k riešeniu problémov v oblasti verejného zdravia a zdravotnej starostlivosti v strednej Európe bol dôvodom na udelenie Kráľovskej medaily.

V minulosti bola tomuto vedcovi a výskumníkovi udelená Strieborná medaila UPJŠ v Košiciach (r. 2003) a  v roku 2012 aj Zlatá medaila UPJŠ (snímka v prílohe).

RNDr. Jaroslava Oravcová , PR manažérka

 

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606