magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Andy Warhol – Piesne mojej matky Julie
@ Kultúra -> Koncerty      Apr 20 2016 - 19:08 GMT

Netradičný hudobný projekt Igor Kucer Emotion Group Andy Warhol - Piesne mojej matky Julie“, s ktorým známy operný spevák Igor Kucer so svojim hudobným zoskupením absolvuje od začiatku apríla 2016 turné v 15. slovenských mestách, / v Košiciach 28.04. Tabačka Kulturfabrik / vznikol na základe autentických nahrávok matky Andyho Warhola Julie Zavackej-Warholovej. Tá vďaka iniciatíve svojho syna Andyho naspievala v 50. rokoch minulého storočia v nahrávacom štúdiu v Pittsburghu na LP platňu pôvodné rusínske ľudové piesne.

Príbeh ako z rozprávky. Pre Slovensko neznámy umelec s rusínskymi koreňmi Andy Warhol a jeho matka Julia Warhola-Zavacka. Prostá žena a jej milovaný syn Andrijko, z ktorého sa po rokoch stal svetový kráľ pop-artu Andy Warhol. Všetko sa začalo v malej dedinke pri Medzilaborciach, v Mikovej. Dcéra chudobných rodičov sa z veľkej lásky vydáva za svojho milého Andreja Varcholu. Sobášili sa v gréckokatolíckom chráme v Mikovej, ktorú opustili, nútení ísť za robotou až za „veľkú mláku". Najprv muž a o niekoľko rokov za ním manželka. V Pittsburghu, meste baníkov a priemyslu, porodila Julia troch synov - Paula, Johna a Andyho. Dcérku Jozefínku jej „zubatá“ zobrala ešte v "kraji", v rodnej Mikovej.

 

Pittsburgh bol pre synov mestom ich detstva i štúdií. Uspel najmladší Andy. Krátko po presťahovaní sa do New Yorku upútal svojimi kresbami a kolorovanými perokresbami módne štúdiá a vydavateľov natoľko, že sa stal najžiadanejším umelcom svojej doby. Úspech priniesol aj finančné zisky, Andy si kupuje rozsiahly dom - ateliér, ktorý nazval Factory. Tu vzniká centrum newyorskej umeleckej scény undergroundu, tu sa stretávajú najvýraznejšie a najslávnejšie osobnosti umenia, tu po niekoľkých rokoch Andy Warhol berie aj svoju, už chorľavú, matku, ktorá s ním žije až do svojej smrti. Stáva sa pre Andyho duchovným zázemím, domovom, akoby návratom do čias detstva.

 

Julia mu znovu rozpráva o starej vlasti, číta mu modlitby a spieva rusínske ľudové piesne, ktoré ho zaujmú natoľko, že ich vydáva na LP platni. Chce iba hlas svojej matky. Nahráva ho v štúdiu bez aranžmánu, hudobných nástrojov, iných vokálov. Iba Julia. Jednohlasne i dvojhlasne. Prosto texty, uplakaná melódia, ľudové piesne ľudí i zeme, odkiaľ prišli Andyho rodičia. Piesne čisté, až detsky vypovedajúce o živote, práci, bolesti i radosti. Rusínske „blues"? Jednu z LP platní Julia posiela do Mikovej svojej sestre, na obale ktorej píše: „DOROHA SESTRO JEVKO... POSYLAM TI TOT RECORDER... OBA HOLOSY MOJI... TAK MI ICH ANDRIJKO DAV NA TOT RECORDER...".

 

V Mikovej v tom čase nemajú gramofón, platňa koluje u príbuzných na Slovensku - až skončí späť u sestry Andyho matky Evy Bezekovej na povale. Spolu s početnými kresbičkami od Julie i Andyho, návrhmi na topánky, polaroidmi, ktoré Julia posielala svojej sestre. V roku 1987 som túto platňu objavil u rodiny Bezekovej a vďaka Jarovi Kernerovi sme ju v štúdiu SRo (bola veľmi poškodená) ako-tak dali na magnetofónový záznam. Platňa bola istý čas vystavená v expozícii Múzeu modernehé umenia Andyho Warhola (MMUAW) a záznam hlasu, pesničiek Julie Warholovej je v archíve Spoločnosti Andyho Warhola.

 

Roky o to nik nemal záujem - okrem Stanislawa Muchu, nemeckého režiséra, ktorý fragment naspievanej piesne použil do svojho filmu Absolut Warhola. Pred niekoľkými rokmi som navrhol opernému spevákovi Igorovi Kucerovi, aby z piesní, naspievaných Juliou Warholovou, urobil vlastný projekt. O svojom návrhu som informoval rodinu Warholovcov v USA, ktorí tento návrh prijali s potešením. Igor Kucer so svojím bratom Vladom (Voloď) vytvorili nádherný multimediálny projekt „Andy Warhol – Piesne mojej matky Julie“. Po prvýkrát od vydania platne ktosi iný ako Julia prespieval a upravil, piesne, ktoré tak veľmi zaujali Andyho Warhola. Rusínske piesne z Mikovej a okolia.

 

Michal Bycko, PhD.

 

Po koncertoch na západnom a strednom Slovensku Igor Kucer Emotion Group ponúkne projekt Andy Warhol - Piesne mojej matky Julie“ svojim priaznivcom aj v Košickom a Prešovskom kraji:

 

21.04.2016

Michalovce

Vináreň u Zlatého Býka

19:00 hod.

22.04.2016

Prešov

Divadlo Alexandra Duchnoviča

19:00 hod.

28.04.2016

Košice

Tabačka Kulturfabrik

20:00 hod.

29.04.2016

Humenné

Nostalgia music pub

21:00 hod.

30.04.2016

Poprad

Hodovňa

21:00 hod.

28.05.2016

Svidník

Rusínsky festival

21:00 hod.

24.06.2016

Medzilaborce

54.Festival kultúry a športu

17:00 hod.

25.06.2016

Bardejov

Chianti wine & coffee bar

 

 

IGOR KUCER EMOTION GROUP

Igor Kucer – spev

Peter Uher - elektrická a nylonová gitara

Peter Adamkovič - klavír

Lukáš Cintula – klavír

Branislav Valanský - basová gitara

Matej Richtarčík - bicie nástroje

Miroslav Szirmai - perkusie

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk