magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Smutná správa – zomrel J. Šomorjai
@ Kultúra -> Divadlo      Apr 27 2016 - 14:48 GMT

Slovenská opera prišla o výraznú spevácku aj pedagogickú osobnosť

Slovenský divadelný svet zasiahla v stredu 27. apríla 2016 ďalšia smutná správa. Vo veku 82 rokov zomrel dlhoročný sólista Opery Štátneho divadla Košice Juraj Šomorjai. Jeho nezameniteľný bas znel z divadelného javiska v Košiciach viac ako tri desiatky rokov. Česť jeho pamiatke!

Rodák z Budapešti Juraj Šomorjai vyštudoval operný spev na VŠMU v Bratislave. Po ukončení štúdií pôsobil v opere Divadla J. G. Tajovského v Banskej Bystrici, v divadlách v Meiningene, Dessau a St. Gallene a od roku 1974 bol sólistom operného súboru Štátneho divadla Košice. Na divadelných doskách sa predstavil v množstve postáv. Stvárnil napríklad Štelinu v Krútňave, Vodníka v Rusalke, Mefista vo Faustovi a Margaréte či Gremina v Eugenovi Oneginovi. Ešte pred niekoľkými rokmi ho mohli diváci vidieť v úspešných inscenáciách Madama Butterfly či Predaná nevesta a veľkou rozlúčkou s javiskom bol v novembri 2008 jeho samostatný operný recitál, ktorým oslávil svoje 75. narodeniny.

Ako pedagóg pôsobil od roku 1996 na košickom Konzervatóriu a vychoval množstvo dnes už známych operných spevákov. Prvé spevácke kroky pod jeho vedením robili napríklad Peter Berger, Marián Lukáč, Titusz Tóbisz a mnohí ďalší.

O mieste a čase poslednej rozlúčky s významnou osobnosťou slovenského divadla vás budeme informovať.

Košice, 27.4.2016    

Svjatoslav Dohovič

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk