magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Trnavského skúška na koncert
@ Kultúra -> Divadlo      Jun 07 2016 - 12:56 GMT

Netradičné predstavenie operného štúdia košického Konzervatória

Tretí rok činnosti operného štúdia pri Konzervatóriu na Timonovej ulici v Košiciach uzavrie v stredu 8. júna 2016 o18:00 hod. v Dominikánskom kultúrnom centre Veritas premiéra netradičného divadelného predstavenia „Mikuláš Schneider – Trnavský – Skúška na koncert“.

Okrem takmer troch desiatok piesní tohto slovenského skladateľa v podaní študentov speváckeho oddelenia konzervatória prinesie aj prerozprávané zážitky Trnavského z jeho študentských čias v Prahe a Viedni. „Naše predstavenie nemá ambíciu podrobiť skúmaniu tvorbu Mikuláša Schneidera –Trnavského, ale predstaviť jej významnú časť – piesňovú tvorbu. V autobiografických zážitkoch som vychádzala z obdobia jeho štúdia vo Viedni a Prahe. Informácie som čerpala z jeho životopisnej knihy Slzy a úsmevy. A prečo študentské časy? Pretože našim zámerom bolo priblížiť veľkého majstra súčasným študentom, aby si uvedomili, že časy sa nemenia, študentské roky ostanú v spomienkach všetkých generácii zapísané ako to najkrajšie, ale mnohokrát aj najťažšie, napriek tomu plné nádeje a očakávania, toho veľkého, čo nás možno nikdy nestretne, ale o čo sa, napriek tomu, oplatí usilovať,“ hovorí autorka scenára a režisérka Nina Rašiová.

Podľa dramaturga a pedagóga Lukáša Kozubíka je trojročná činnosť operného štúdia Konzervatória v porovnaní s dlhoročnou existenciou školy zanedbateľným číslom. „Napriek tomu si počas tohto obdobia dokázalo obhájiť nutnosť svojej existencie. Je tu predovšetkým pre študentov. Je to akési „laboratórium“ , v ktorom študenti hľadajú , skúšajú a poznávajú nielen základné princípy fungovania divadla, či koncertnej prevádzky, ale zažívajú aj chvíle úspechu či nemenej dôležitého sklamania. Toto všetko im dáva do praxe cennú skúsenosť, ktorú bez divákov v „sterilných“ podmienkach školy nemôžu získať,“ hovorí Kozubík. Ako dodal, spoluautormi predstavenia boli aj všetci účinkujúci študenti, ktorí počas skúšok prinášali stále nové nápady, ktoré v pôvodnom scenári neboli.

V netradičnom študentskom predstavení sa ako hosť v postave Mikuláša Schneidera –Trnavského predstaví Peter Raši, hudobnou spoluprácou a klavírnym sprievodom k piesňam prispela profesorka Irena Červenáková a organizačne celý projekt zastrešovala vedúca speváckeho oddelenia Konzervatória Katarína Gremanová.

 

S. Dohovič

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk