magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košice žili VIRVAROM
@ Kultúra -> Divadlo      Jun 09 2016 - 08:28 GMT

Začiatok júna už po piatykrát patril milovníkom bábkového divadla. V dňoch 2. - 5. júna 2016 sa uskutočnil štvrtý ročník Dní bábkového divadla a hier pre rodiny – VIRVAR 2016.

Festival tradične odštartoval „Veselý sprievod mestom s bábkami a maskami“. Okrem slovenských divadiel sa predstavili divadlá z Izraela, Grécka, Ruska, Čiech, Maďarska, Poľska a Ukrajiny. Celkovo diváci zhliadli 16 predstavení v podaní 8 divadiel z 8 krajín. Počas celého trvania festivalu sa návštevníci mohli zabávať vo „VIRVARLANDE“, kde to hýrilo aktivitami, o ktoré sa postarala Súkromná stredná odborná škola – Buzulucká 17, alebo si vychutnať „Zážitkové čítanie“, či obohatiť svoju zbierku kníh v „Burze kníh“ pripravenou Knižnicou pre mládež mesta Košice.

Svoju premiéru na festivale mali hneď tri inscenácie. Prvou inscenáciou bol príbeh o drakovi humanistovi – Sarkányi, ktorý vznikol ako spolupráca Školy úžitkového výtvarníctva, Konzervatória Jozefa Adamoviča, SOŠ Gemerskej a Bábkového divadla v Košiciach. Druhou premiérou bolo predstavenie Príbeh o princovi Hamletovi, ktorý uviedlo poľské divadlo Bialostocki Teatr Lalek. Treťou inscenáciou je spoločný projekt ukrajinského divadla BAVKA a Bábkového divadla v Košiciach s názvom Divotvorný balón. Inscenáciu tvorí defilé 10 príbehov, ktoré vznikajú ako bábkové televízne inscenácie v rámci televízneho cyklu Príbehy spod Karpát, ktorý je súčasťou projektu Cestujúce Bábky.

Ani tento rok na VIRVARE nechýbalo každodenné vyhodnotenie detskou porotou. Celkovým víťazom a laureátom Ceny detskej poroty sa stalo predstavenie „Keď sa všetko zelenalo“, ktoré s veľkým úspechom uviedlo The Key Theatre z Izraela.

Festival sa tak ako v uplynulom ročníku stretol s pozitívnym ohlasom verejnosti. Organizátorov tohto jedinečného podujatia vo Východoslovenskom kraji teší najmä skutočnosť, že si VIRVAR v roku 2016 vychutnalo takmer 5000 návštevníkov a hrejú ich tiež pochvalné slová od zúčastnených divadiel a jednotlivcov zo Slovenska, ale takisto od zahraničných účastníkov.

Podujatie zorganizovalo Občianske združenie pri Bábkovom divadle v Košiciach v spolupráci s Bábkovým divadlom v Košiciach a konalo sa pod záštitou predsedu KSK Zdenka Trebuľu a primátora mesta Košice Richarda Rašiho. Podujatie finančne podporili Fond na podporu umenia, K13 – košické kultúrne centrá, Košický samosprávny kraj, Poľský inštitút Bratislava, Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku a Mesto Košice.

 

Ladislava Juhászová


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk