magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Cassovia Folkfest sa začína karičkou
@ Kultúra -> Podujatia      Jun 23 2016 - 10:52 GMT

Košický medzinárodný folklórny festival Cassovia Folkfest v tomto roku oslávi malé jubileum - 35. ročník. Na pódiách sa už v závere tohto týždňa vystriedajú stovky účinkujúcich. Prvé dva dni sa sústredia do centra Košíc. Novinkou budú víkendové programy v novom amfiteátri v mestskej časti Kavečany v rekreačnom stredisku pod Hrešnou. ahákom bude vystúpenie S¼UK-u.

Košice sa od štvrtku 23. júna do nedele 26. júna 2016 opäť ponoria do folklórnej festivalovej atmosféry. Pre divákov bude pripravený tradičný aj netradičný program. „V tomto roku čakajú festival rôzne zmeny. Asi tá najdôležitejšia je, že hlavná časť programov sa presunie do prírodného prostredia. Nový amfiteáter v Kavečanoch pod Hrešnou zažije atmosféru Jánskej noci, programy zahraničných súborov a predstavenie S¼UK-u. Festival sa začína orientovať na detského diváka preto do svojej programovej štruktúry pridáva viac detských programov a aktivít,“ hovorí riaditeľ festivalu Vladimír Urban.

Špeciálnym otváracím ťahákom festivalu v centre Košíc na Hlavnej ulici pri Immaculate bude tancovanie Karičky s chorovodom. Týmto tancom sa Košičania opäť pokúsia o nový slovenský rekord vo vytvorení čo najdlhšej bráničky z rúk tých, čo zatancujú karičku s chorovodom. Do karičky sa môže zapojiť ktokoľvek. Tancovať budú rodičia s deťmi, študenti, dôchodcovia, folkloristi a nefolkloristi. Rôznorodý je aj sprievodný program v rôznych častiach mesta. Pripravené sú výstavy Krása myslavskej čipky vo Verejnej knižnici Jána Bocatia a Svedectvo fotografií v Kultúrnom dome v Kavečanoch, škola tanca, prednášky ale aj ukážky remesiel, či hudobný program.

Tradičný a obľúbený jarmok ľudových remesiel bude pri Urbanovej veži a na Dolnej bráne pred Vedeckou knižnicou v piatok i v sobotu od 10. do 18. hodiny. ¼udovoumelecké výrobky ponúkne vyše 120 remeselníkov zo Slovenska, Ukrajiny, Poľska, Maďarska a Česka.

Víkendový program sa presunie do nového amfiteátra v Kavečanoch, ktorý chce rozšíriť možnosti na trávenie voľného času v areáli, kde je aj zoologická záhrada, bobová dráha a v zime lyžiarske stredisko. V amfiteátri pod Hrešnou v Kavečanoch sa predstavia domáce i zahraničné súbory. Sobotný popoludňajší program sa  začne detskými hrami a tancami v podaní košických detských súborov Čarnička, Hanička, Jazierko, Viganček, Železiarik, Želiezko, ľudovej hudby Abovčaňe a mládežníckej hudby Želiezko i nových kolektívov Poškrobek, Perlička, detí zo ZŠ Kavečany a materského centra Smajlík. Pokračovať bude programom  folklórnych súborov a skupín z Košíc a okolia. Účinkovať budú domáce kolektívy Kavečanka a Bombaľe, Karička z Družstevnej pri Hornáde, Paradne ňevesti a Kadliubek z Valalík, Krasňanka z Krásnej nad Hornádom a Beľanka z Košickej Belej. Krásy slovenského folklóru pridajú Podpoľanec z Detvy a Magura z Kežmarku. Večer je vyhradený magickej Jánskej noci. Chýbať nebudú jánske spevy a ľúbostná poézia v podaní košických súborov Košičan, Jahodná, Borievka a Železiar i hostí z Estónska a Srbska, ale aj pálenie vatier či ohňová show.

Medzi hlavné ťaháky bude patriť vystúpenie Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (S¼UK), ktoré bude vyvrcholením festivalu v nedeľu. S¼UK sa predstaví s groteskne ladeným programom Krížom krážom, ktorý je vytvorený z pôvodných folklórnych materiálov, ktoré predstavia jednotlivé regióny Slovenska. Ešte predpoludním sa predstavia detské kolektívy v Putovaní Šarišom a zahraničné súbory z Estónska a Srbska v popoludňajšom programe Hudba a tance národov.

Viac o programe festivalu nájdete na stránke www.folkfest.sk a na FB: Dom ľudového tanca

Hlavným organizátorom festivalu je umelecká a reklamná agentúra KULTOBIN. Pri príprave a realizácii spolupracujú Košické folklórne štúdio o. z., Dom ľudového tanca, Súkromná základná umelecká škola Vlada Urbana, Communication House s. r. o. a Klub 3F o. z.

Festival sa organizuje s finančnou podporou Fondu na podporu umenia, s príspevkom Košického samosprávneho kraja a Mesta Košice.

Cassovia folkfest nadväzuje na dlhoročnú tradíciu folklórnych podujatí v metropole východného Slovenska, v meste Košice. Je zameraný na prezentáciu tradičnej kultúry regiónov Košického samosprávneho kraja, Slovenska a európskych krajín. Hlavným cieľom festivalu je prezentovať tradičnú ľudovú kultúru Slovenska a iných národov širokej verejnosti a hľadať nové postupy pre prezentáciu tradičnej kultúry, posilnenie zdravého lokálpatriotizmu v slovenskej populácii, vytvorenie perspektívy pre prezentáciu regiónu v medzinárodnom meradle, iniciovanie rozvoja cestovného ruchu na báze organizovania kultúrnych podujatí.


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk