magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Slovensko-iránska paleontologická expedícia 2017
@ Kultúra -> Divadlo      Feb 21 2017 - 10:00 GMT

Prírodovedecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (PF UPJŠ v Košiciach) v spolupráci s Fakultou baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach (TUKE v Košiciach) organizujú dlhodobý expedičný projekt zameraný na systematický výskum prehistorických organizmov a ekosystémov v málo prebádaných oblastiach západnej Ázie.

Vedúcim expedície je doc. Martin Kundrát z Centra interdisciplinárnych biovied PF UPJŠ v Košiciach, ktorý počas svojho pôsobenia v zahraničí uskutočnil expedície v Patagónii, na Sibíri, v Iráne a Číne. Po návrate na Slovensko nadväzuje na túto výskumnú tradíciu a povedie historicky prvú slovenskú paleontologickú expedíciu v Iráne.

Martin Kundrát, jeho iránsky kolega Dr. Majid Mirzaie Ataabadi a Prof. Juraj Janočko zostavili pracovnú skupinu zloženú z odborníkov UPJŠ v Košiciach, TUKE v Košiciach a iránskej univerzity v Zanjane.   

Cieľom prvej expedície je preskúmať oblasti s usadeninami z obdobia druhohôr a treťohôr, teda obdobia pred a po veľkom vymieraní, kedy došlo k zrážke Zeme s kométou.  

Počas pobytu v Iráne pripravujú predstavitelia univerzity v Zanjane oficiálne prijatie slovenského tímu, na ktorom prebehnú rokovania o budúcej vedecko-výskumnej spolupráci. Slovenskí odborníci boli taktiež pozvaní k účasti na iránskej paleontologickej konferencii, kde odprezentujú niekoľko odborných prednášok.

Poznatky prvej expedície poslúžia pre prípravu stratégie a logistického zabezpečenia rozsiahlejších expedičných výprav v nasledujúcich rokoch.

Jednou z hlavných priorít je prieskum rozsiahlych uloženín z obdobia jury, kedy bol Irán súostrovím izolovaným od vtedajších superkontinentov severnej a južnej pologule. Či tomu bolo vskutku tak, môžu potvrdiť nálezy doposiaľ neznámych foriem suchozemských živočíchov, napr. dinosaurov.     

Tlačovú správu nájdete archivovanú na www.upjs.sk v časti Vzťahy s verejnosťou http://www.upjs.sk/verejnost-media/.  

Mgr. Mária Hrehová, PhD.

Tlačový referent a hovorca UPJŠ v Košiciach

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk