magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Muzikál o kráľovi Madagaskaru sa lúči s divákmi
@ Kultúra -> Divadlo      Feb 27 2017 - 13:42 GMT

Po viac ako troch rokoch a 60 reprízach sa blíži rozlúčka muzikálu Móric Beňovský s javiskom Historickej budovy Štátneho divadla Košice. Ak ste ho ešte nevideli, máte príležitosť už len trikrát – vo štvrtok 2. marca 2017, v sobotu 1. apríla 2017 a v utorok 9. mája 2017, kedy bude mať toto úspešné predstavenie derniéru.

V apríli môžete v postave Stepanova vidieť lídra skupiny No Name Igora Timka, v marci a máji Mariána Lukáča. Mórica Beňovského v posledných reprízach bude hrať Maroš Goga, Afanáziu v posledných mesiacoch bulvárom ostro sledovaná Natália Puklušová, v postave Zuzany sa v marci predstaví Tatiana Poláková, v apríli a máji Veronika Prášil Gidová.

Pôvodný slovenský muzikál Móric Beňovský autorov Milana Antola, Vladimíra Krausza a Adriána Harvana mal svetovú premiéru 29. novembra 2013. Vznikol v koprodukcii Štátneho divadla Košice a spoločnosti Muzikál Slovensko a finančne jeho vznik podporilo aj Ministerstvo kultúry SR v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013. Podľa autora a režiséra Milana Antola sa konečná podoba muzikálu o svetoznámom Slovákovi, ktorý precestoval štyri kontinenty a napokon sa stal kráľom Madagaskaru, rodila približne šesť rokov. „V našom príbehu sú v centre pozornosti štyri postavy, ktoré sa pohybujú okolo Beňovského. A samozrejme dôležitou súčasťou sú aj prostredia, v ktorých sa on pohybuje. To množstvo kultúrnych rôznorodostí, od Kamčatky cez Čínu, Madagaskar, Paríž, Slovensko, Rusko, Ameriku. To sme sa snažili zachytiť, ale nie ako nejaký bedeker jeho putovania svetom, ale naozaj ako príbeh vzťahov, ktoré prežíval,“ povedal pri vzniku o inscenácii Antol. Predstavenie Móric Beňovský je celodivadelným projektom, do ktorého sa zapojili všetky súbory – činohra, opera aj balet. Zaujímavé sú aj niektoré čísla súvisiace s týmto predstavením. Pre inscenáciu bolo vyrobených 150 kostýmov, v niektorých obrazoch je na javisku v jednej chvíli aj viac ako 60 účinkujúcich. Scéna pre muzikál Móric Beňovský bola jedným z posledných počinov dnes už zosnulého scénografa Štefana Hudáka.

Zaujímavosťou predstavenia je aj to, že košické divadlo ho uvádza v sprievode živého orchestra, čo nie je pri muzikáloch na Slovensku zvykom. Hudobne ho naštudoval Igor Dohovič. Beňovský priniesol aj zaujímavé návraty a košické debuty. Spevák a líder skupiny No Name Igor Timko sa v postave Stepanova vrátil na divadelné javisko po viac ako pätnástich rokoch, v postave Beňovského sa do Košíc vrátil aj Juraj Bernáth. Pre ďalšieho predstaviteľa Beňovského Maroša Gogu bola táto postava veľkým debutom v košickom divadle, prvýkrát sa v tejto inscenácii predstavili na javisku Štátneho divadla Košice aj Natália Puklušová, Kristína Greppelová či Veronika Prášil Gidová.

Zdroj: RO SSN

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk