magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Výlet do Afriky na scéne Bábkového divadla
@ Kultúra -> Divadlo      May 10 2017 - 10:34 GMT

Bábkové divadlo v Košiciach pripravilo na 12. mája 2017 svoju v poradí 203. premiéru, ktorou je rozprávka Sloník. Inscenáciu pripravil ukrajinský režisér a pedagóg Michail Uryckij, ktorý pôsobí v Kyjevskom mestskom akademickom bábkovom divadle. Inscenoval desiatky bábkových hier nielen na Ukrajine, ale aj v Rusku, Bielorusku a Litve. Je nositeľom niekoľkých ukrajinských i medzinárodných divadelných ocenení. Spolu s ním pricestoval do Košíc aj jeho kolega z kyjevského divadla Mykola Daňko, ktorý je jedným z najvýznamnejších ukrajinských scénografov. Sloník je pre oboch prvou divadelnou inscenáciou uvedenou na Slovensku.

Ako už názov napovedá, hlavnou postavou najnovšej bábkovej hry je malý Sloník, ktorý je symbolom detskej nevinnosti a zvedavosti. Všetko v africkom pralese ho zaujíma, všetko chce vidieť a poznať. Svojimi ustavičnými otázkami doháňa ostatné zvieratká do zúfalstva, až ho začnú nenávidieť. Pri hľadaní odpovedí a túžbe po poznaní zablúdi Sloník k rieke Limpopo, kde žije strašný Krokodíl, postrach pralesa. Naivný Sloník nikdy predtým Krokodíla nevidel a vôbec sa ho nebojí, čo sa mu takmer stane osudným. Našťastie preňho sa v poslednej chvíli objaví záchrana v podobe dobrého Pytóna, ktorý Sloníka vyslobodí z pazúrov nebezpečnej šelmy.

V hlavnej úlohe Sloníka sa predstaví Viktória Jenčková v alternácii s Janou Štafurovou. Do ďalších postáv afrických zvierat boli obsadení herci Peter Creek Orgován, Juraj Fotul, Miroslav Kolbašský, Beáta Dubielová a Erika Orgován Molnárová. Keďže dôležitou súčasťou inscenácie je tanec a tóny domorodej africkej hudby, choreografiu si zobrala na starosť známa slovenská choreografka a tanečníčka Ivana Kučerová. Výsledkom tejto medzinárodnej spolupráce je originálne umelecké stvárnenie rozprávky vychádzajúcej z literárnej predlohy legendárneho diela Rudyarda Kiplinga Kniha džunglí. Exotiku ďalekej Afriky si vďaka Bábkovému divadlu budete môcť vychutnať aj v Košiciach už od 12. mája 2017.

Martin Konečný

Zdroj: RO SSN

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk