magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Niekoľko košických debutov
@ Kultúra -> Divadlo      May 15 2017 - 17:04 GMT

V slovenskej premiére Wagnerovej prvotiny pestrá zmes sólistov

Slovenská premiéra prvej opery Richarda Wagnera Víly, ktorá bude v Historickej budove Štátneho divadla Košice v piatok 26. mája 2017 o 19:00 hod., prinesie aj viacero košických debutov. Prvý raz sa v košickom divadle predstavia sopranistky Frédérique Friess z Francúzska, Klára Vincze z Maďarska a Barbora Øeøichová z Česka, tenorista Gilles Van Der Linden z Belgicka, rodák z Oravy barytonista Pavol Kubáň a basisti Jevhen Šokalo z Ukrajiny a Bardejovčan Peter Paleček.

Francúzska sopranistka Frédérique Friess, ktorá žije a pôsobí predovšetkým v Nemecku, alternuje vo Vílach spolu s Klárou Vincze v postave Ady. Rodáčka zo Štrasburgu študovala na tamojšej univerzite nemeckú literatúru a filológiu a súbežne aj spev na Národnom hudobnom konzervatóriu. V štúdiách pokračovala od roku 1995 na Štátnej vysokej škole hudby a divadla v Stuttgarte pod vedením Luisy Bosabalian, Carla Davisa a Dunji Vejzovic. Okrem toho sa v speve zdokonaľovala aj v salzburskom Mozarteu a na Konzervatóriu Giuseppe Verdiho v Miláne a absolvovala aj majstrovské kurzy v triede Reginy Resnik, Brigitte Fassbaender a Thomasa Mosera. Získala viacero ocenení. Okrem iného je víťazkou Medzinárodnej súťaže „Nové hlasy“ a súťaže Gaetana Fraschiniho v Pavii, semifinalistkou slávnej Súťaže kráľovnej Alžbety v Bruselu a laureátkou Piesňovej súťaže Huga Wolfa. Časopis Opernwelt ju roku 2001 zaradil medzi najlepších spevákov nastupujúcej generácie. Prvé stále angažmán získala v Štátnej opere v Hamburgu, pôsobila aj v Zemskom divadle v dolnobavorskom Pasove. Od roku 2011 pravidelne hosťuje v Národním divadle moravskoslezském v Ostrave. Hosťovala aj v operných produkciách v Paríži, Rennes, Palerme, Ríme, Benátkach a Záhrebe. Pravidelne sa venuje aj koncertnej činnosti v Nemecku, Taliansku a v Čechách.

Maďarská sopranistka Klára Vincze je skvelou wagnerovskou interpretkou a vychádzajúcou opernou hviezdou u našich južných susedov. Študovala na Konzervatóriu Bélu Bartóka a Hudobnej akadémii Ferenca Liszta v Budapešti pod vedením Istvána Andrejsika a Évy Marton.  Je víťazkou Národnej speváckej súťaže Adáma Jenõa (2005) a získala cenu aj na Medzinárodnej piesňovej súťaži Ferenca Erkela v maďarskej Gyule. Vo svojom repertoári má široké spektrum postáv od Cecílie v Čardášovej princeznej až po Santuzzu v Sedliackej cti či Fricky a Venuše vo Wagnerových operách Valkýra, respektíve Tannhäuser.

V postave Arindala alternuje v pripravovanej inscenácii medzinárodne uznávaný holandský tenorista Gilles Van der Linden. Patrí k najtalentovanejším európskym spevákom svojej generácie. Spev vyštudoval na konzervatóriách v Antverpách a Gente a v štúdiu pokračoval na Kráľovskej hudobnej akadémii kráľovnej Alžbety. Jeho umenie poznajú diváci na mnohých významných operných scénach v Európe, v holandskom Amsterdame, francúzskych mestách Rhin a Nantes, v belgickom Bruseli a mnohých ďalších. Je laureátom festivalu L'Académie du Festival d'Aix.

Rodák z dolnooravskej obce Malatiná, talentovaný slovenský barytonista Pavol Kubáň, ktorý sa predstaví v postave Moralda, má za sebou bohatú medzinárodnú kariéru v zámorí aj v Európe. Je absolventom VŠMU v speváckej triede Dagmar Podkamenskej-Bezačinskej. V roku 2009 podnikol koncertné turné po USA a následne absolvoval šesťtýždňový študijný pobyt v americkom Kingstone. V tom istom roku sa stal laureátom speváckej súťaže v kanadskom Montreale. Ocenenia získal aj na medzinárodnej speváckej súťaži Ferruccia Tagliaviniho v Rakúsku a špeciálnu cenu dostal aj od operného štúdia v La Scuola dell’Opera Italiana v Bologni (Teatro Comunale di Bologna). V roku 2010 bol finalistom na svetovej speváckej súťaži Hans Gabor Belvedere vo Viedni, kde získal aj cenu pre najmladšieho účastníka finále. V tom istom roku absolvoval aj majstrovské kurzy u maestra Paola Coniho v Teatro Comunale v Bologni a zároveň bol v rokoch 2010 a 2011 študentom prestížnej opernej školy La Scuola dell’Opera Italiana v Bologni a neskôr sa zdokonaľoval aj na Accademii del Belcanto „Rodolfo Celletti“. Hosťoval v Drážďanskej Semperoper a bol členom Jungesansamblu Saskej štátnej opery v Drážďanoch. Predstavil sa aj na medzinárodnom opernom festivale Valle d’Itria v Martina Franca či na belcantovom koncerte na počesť maestra Alberta Zeddu. Účinkoval aj v Teatro Massimo di Palermo, v Teatro Maggio Musicale Fiorentino vo Florencii, v Opere Zürich a v Opere Halle.

Jednou z predstaviteliek Lory bude aj česká sopranistka Barbora Øeøichová. Po absolvovaní Pražského konzervatória v triede Jiøiny Markové-Krystlíkové pokračovala v štúdiu spevu na pražskej AMU pod vedením Magdalény Hajóssyovej. Už počas štúdií na konzervatóriu hosťovala v Národnom divadle moravskoslezském v Ostrave, hosťovala aj v Divadle J. K. Tyla v Plzni, v pražskom Národnom divadle. Ako sólistka Detskej opery Praha vystúpila na EXPE 2005 v japonskom Aichi, spievala v Bayreuthe, vo Viedni a v parížskej Opere Bastille. Je laureátkou a držiteľkou mnohých prvých cien na  medzinárodných súťažiach. V roku 2009 sa stala absolútnou víťazkou (Grand Prix) na súťaži Pražský pěvec. V roku 2010 získala na súťaži Juventus canti vo Vrábľoch prvú cenu v kategórii do 30 rokov a zvláštnu Cenu za interpretáciu. V roku 2010 zvíťazila aj na prestížnej Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvoøáka v Karlových Varoch. Svoje umenie si zdokonaľovala na speváckych kurzoch v Riva del Garda u Miety Sighele a Veriana Luchettiho, ale aj na kurzoch Josého Cury.

V postave čarodejníka Gromasa alternujú rodák z Bardejova Peter Paleček a ukrajinský spevák Jevhen Shokalo. Peter Paleček sa spevu začal venovať vo svojich 24 rokoch a v súčasnosti sa zdokonaľuje pod vedením Štefana Kocána. Napriek krátkemu štúdiu sa pomerne rýchlo etabloval v profesionálnych súboroch, najprv v Juhočeskom divadle v Českých Budějoviciach. V roku 2014 bol finalistom súťaže Vox artist v rumunskom Sibiu.

Jevhen Šokalo  je absolventom Kyjevskej hudobnej akadémie. Už počas štúdii v roku 1984 sa stal laureátom Súťaže mladých spevákov Ukrajiny. Debutoval v kyjevskej Národnej opere a hosťoval aj vo viacerých ruských operných domoch. Od roku 1993 pôsobí v Čechách. Bol sólistom Opery Juhočeského divadla v Českých Budějoviciach a je sólistom Divadla J. K. Tyla v Plzni. Spolupracuje so Štátnou operou v Prahe, Janáčkovou operou v Brne a hosťoval aj vo Francúzsku, Belgicku, Bulharsku, Švajčiarsku, Nemecku, Severnej Kórei, Kanade, Rakúsku, Poľsku, Chorvátsku a v Japonsku.

Svjatoslav Dohovič

Zdroj: RO SSN

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk