magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Židovský Pavarotti v Košiciach
@ Kultúra -> Koncerty      Jun 13 2017 - 07:56 GMT

V tomto roku si pripomíname 73. výročie transportov Židov z Košíc a okolia. Pri tejto príležitosti organizuje Združenie Ester a Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach jedinečný koncert, na ktorom predstaví svoje umenie Gergely Nógrádi v hudobnom sprievode klavírnej umelkyne Nelli Teszter. Záštitu nad týmto podujatím, ktoré sa koná v nedeľu 18. júna 2017 o 16:00 hod. v synagóge na Puškinovej ulici, prevzal generálny konzul Maďarska v Košiciach - Attila Haraszti.

Na koncerte v skvelom podaní zaznejú notoricky známe skladby i klenoty duchovných piesní. Medzi inými si návštevníci môžu vypočuť piesne ako Tumbalalajka, Moskovské večery, Oči čierne, Shma Kolenu, Hava Nagila, Hevenu Salom a mnohé ďalšie.

Všestranný umelec Gergely Nógrádi (1971) začal svoju kariéru ako operný spevák po štúdiách spevu v Budapešti a Stuttgarte. Pracoval ako novinár pre viaceré maďarské noviny a časopisy, je úspešným autorom niekoľkých kníh pre deti a mládež a spoluautorom reportážnej literatúry. Od roku 2009 pôsobí ako kantor vo Frankel synagóge v Budapešti. Európska asociácia kantorov ho zvolila za najlepší kantorský hlas Európy (2015). V roku 2016 zasa získal titul židovský Pavarotti (The Jewish Pavarotti) a v tomto roku mu bol vo Washingtone udelený titul čestného veľvyslanca maďarskej kultúry a umenia. Ako operný spevák a kantor vystupuje po celom svete.

Lístky na tento koncert je možné zakúpiť v MIC Košice, prípadne hodinu pred koncertom na mieste konania.

Podujatie podporili Nadácia EZRA, Židovská náboženská obec v Košiciach a Generálny konzulát Maďarska.

Zroj: RO SSN

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk