magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Jubilejná karička -zamrznú v tanci ?
@ Kultúra -> Tanec a Balet      Jun 16 2017 - 09:17 GMT

Jubilejná karička 2017 na košickej Hlavnej ešte neprepukla a už prekypuje zaujímavosťami. Chystá sa napríklad prísť tridsať tínejdžerov zo slovenských škôl v Maďarsku združených v tamojšom Ústave kultúry Slovákov. Tento unikátny slovenský tanec nacvičujú aj na úrodných lánoch južnej Moravy, aby ho v deň D, vo štvrtok 22. júna o 17. hod., mohli predviesť aj desiatky mladých z obcí Žádovice a Dubňany. Vlastný kruh bude tiež mať Únia slabozrakých a nevidomých v Košiciach, ktorej šesť členov na karičku pripravuje lektorka Monika Florianová. Prvý raz sa do nej zapojí aj 16 zamestnancov brazílskej spoločnosti Embraco, ktorá má v Košiciach globálne podporné centrum.

Aj pokus o piaty ustanovujúci slovenský rekord jubilejného piateho ročníka sa chystá byť nevšedným. Takmer tisíc tancujúcich na istý čas chce zamrznúť v tanci, čo na Slovensku nemá obdobu.

Folklórny súbor Sokolík zo Slovenského Pravna sa i na dlhú cestu vlakom do Metropoly východu vypraví v krojoch. „Deti sa už nevedia dočkať. A to neviem, čo urobia, keď uvidia, že na Slovensku je toľko ľudí nadšených pre ľudové piesne, tance a zvyky,“ vraví natešene jeho vedúca Mgr. Miroslava Froľová.

Jubilejná karička 2017 nesie podtitul  slnovratová, pretože sa udeje v čase slnovratu, ktorý patril k najväčším obradovým sviatkom našich predkov. Otvorí 36. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia Folkfest.

Karička pod názvom Tancujúce mesto 2013 odštartovala v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Úspešne s účasťou škôl a folklórnych súborov pokračovala aj v rokoch 2014 Obrovskou karičkou, 2015 Karičkou-tancom priateľov a v roku 2016 Veselou karičkou. Za štyri roky dovedna takmer 3 000 prevažne mladých ľudí tancovalo karičku na Hlavnej a spoločne vytvorili štyri nové ustanovujúce slovenské rekordy. Ideoví tvorcovia a organizátori z PR agentúry Communication House úzko spolupracujú s FS Železiar a jeho umeleckým vedúcim Vladom Urbanom. Podobné podujatie na Slovensku a ani v Európe nemá obdoby.

Jubilejnú Karičku 2017 sa rozhodli aj tohto roku podporiť: Syráreň Bel Slovensko, výrobca syru Karička a tiež Košický samosprávny kraj a mesto Košice.

Katarína Čániová

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk