magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Medzinárodné sympózium o výskume v neurobiológii
@ Aktuálne -> Medicína      Jun 16 2017 - 03:31 GMT

Výskumu nervového systému, rôznym formám jeho poškodenia, nedokrvením (mozgové príhody), mechanickým poškodením (úrazy, poškodenia miechy, paraplégia, a pod.) alebo neurodegeneratívnymi chorobnými zmenami (Alzheimerova choroba, Huntingtonova choroba, ALS, atď.), a aplikácii výsledkov tohto výskumu v terapii a klinickej praxi je venované 8. medzinárodné sympózium o experimentálnej a klinickej neurobiológii. Bude sa konať v Košiciach v dňoch 18. - 21. júna 2017.

Pracovné rokovanie sa slávnostne začne v pondelok 19. júna o 9. hodine v aule Teologickej fakulty KU na Hlavnej 89 v Košiciach. Koná sa pod záštitou Košického samosprávneho kraja a Mesta Košice za účasti 80 odborníkov z 11 krajín (Belgicko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Taliansko, Ukrajina, USA a Veľká Británia).

Sympózium, ktoré pravidelne organizuje Neurobiologický ústav SAV (naposledy v roku 2013) spolu s partnerskými organizáciami (Slovenská spoločnosť pre neurovedy pri SAV, Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach, Jeseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského v Martine a Združenie pre podporu neurovedného výskumu), patrí medzi najvýznamnejšie podujatia v oblasti neurovied na Slovensku. Je to platforma nielen na prezentáciu najnovších výsledkov vedy a výskumu v oblasti neurovied, ale aj na osobné stretnutia vedeckých pracovníkov pracujúcich na podobných problémoch a tiež motivujúce a inšpirujúce stretnutia (nielen) mladých vedeckých pracovníkov s velikánmi európskej a svetovej vedy, ktorí pozvanie do Košíc vždy radi prijmú. Tento rok budú hlavnými prednášajúcimi profesor James Fawcett z University of Cambridge (GB), a profesor Martin Maršala z University of California v San Diegu (USA). Pozvanie prijali aj prof. Carlos Matute zo Španielska, prof. Charles Nicaise z Belgicka, prof. Jan Motlík a prof. Jaroslav Pokorný z Čiech, prof. Nana Voitenko z Ukrajiny. Silnú zostavu tvoria aj kolegovia zo Slovenska, z pracovísk v Košiciach, Bratislave a Martine.

Súčasťou otváracieho ceremoniálu (19.6. o 9:00 hod.) bude aj odovzdanie významného ocenenia Slovenskej akadémie vied košickému lekárovi a vedeckému pracovníkovi, ktorý šíri dobré meno Košíc a Slovenska po celom svete, profesorovi Martinovi Maršalovi, synovi významného slovenského neurovedca, jedného zo zakladateľov modernej neurovedy na Slovensku, prof. Jozefa Maršalu. Profesor Martin Maršala pôsobí na kalifonskej univerzite (University of California San Diego), kde získal aj plnú profesúru. Má vlastné laboratórium a vlastný medzinárodný výskumný tím, no nikdy nezabudol na Košice a košických kolegov, s ktorými začínal svoju vedeckú dráhu. Neustále sa snaží držať kontakt a v rámci možností pomáhať nielen svojmu domovskému pracovisku Neurobiologickému ústavu SAV. Radami i materiálne. Viacero pracovníkov zo Slovenska pôsobilo v jeho laboratóriu na krátkodobých alebo dlhodobých pracovných pobytoch, s kolegami zo Slovenska napísal viacero spoločných projektov. Za jeho podporu vedy na Slovensku mu Vedecká rada SAV udelila Medailu SAV za podporu vedy.

Sympózium by sa nemohlo konať bez podpory partnerských inštitúcií a sponzorov. Aj vďaka pochopeniu a štedrosti podporovateľov a sponzorov bolo možné pripraviť dôstojné podujatie, a tiež finančne podporiť účasť mladých vedeckých pracovníkov. Medzi najvýznamnejších podporovateľov patrí Košický samosprávny kraj, mesto Košice a US Steel Košice, ďalej Slovenská spoločnosť pre neurovedy, Združenie pre podporu neurovedného výskumu a viacero spoločností, ktorých náplňou je zásobovanie a podpora vedy a výskumu - BioTech s.r.o., Animalab s.r.o., Beckman Coulter SR s.r.o., Pragolab s.r.o., MGP s.r.o., Nikon CEE GmbH a VWR International GmbH.

Podrobnejšie informácie ohľadne spoluorganizátorov, sponzorov a programu sympózia možno nájsť na WEB stránke sympózia http://www.neurobiology.sk/symposium

 

Zdroj: RO SSN

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606